Yanma Odası

4

Yanma odası araçlardaki pistonun üst kısmında yer alan boşluğa verilen isimdir. Araçlardaki yanma olayının gerçekleştiği bölüm yanma odası bölümüdür. Pek çok araba parçaları ile bu yanma odasında karşılaşılması da mümkün. Bu yanma olayı sonunda ortaya çıkan yakıtta bulunan kimyasal enerji öncelikli olarak ısı enerjisine yanma odasında dönüştürülmektedir.

Bu dönüşümün ardından ortaya çıkan ısı enerjisi pisyon biyel mekanizmasının yardımıyla mekanik enerjiye çevrilir. Yanma odasındaki araba parçalarından olan bu piston biyel mekanizmasının önemi bu nedenle büyüktür. Yanma odaları genel olarak motorlarda silindir kapaklarda yer alır. Bu silindir kapakların bir kısmı da piston üzerinde yer alır. Yanma odaları pürüzsüz olur ve küçük yüzeyli bir hacme sahip olması gereklidir.

Çatı Tipi Yanma Odası

Yanma odalarının kendi içlerinde türleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de çatı tipi yanma odasıdır. Bu yanma odasında her silindir içerisinde dört supap bulunur. Buji bu yanma odasında tam ortada yer almaktadır. Konumlandırmasının bu şekilde olması hem etkin hem de daha hızlı bir yanmanın gerçekleşmesi için gereklidir.

Yarı Küresel Tip Yanma Odası

Yanma odası türlerinden bir tanesi de yarı küresel tip yanma odasıdır. Bu yanma odaları diğer türler ile karşılaştırıldığında en küçük yüzey alanına sahip olduğu görülebilir. Bunun yanında en az ısı kaybı ve en fazla termal verimlilik de bu tip yanma odalarında yer almaktadır. Odaların dizaynı verimliliğin en yüksek olacağı şekilde sağlanmıştır. Buradaki supaplar yanma odası çevresinde 58.5 derecelik açıyla yerleştirilmiş olup aynı zamanda krank milinin merkez hattına denk geleceği şekilde de yerleştirilmiştir.

Kama Tip Yanma Odası

Kama tip yanma odasında ise silindir kapağın bulunduğu yerde kama şekline benzeyen bir hazne bulunuyor. Bu hazneden dolayı da bu tip yanma odalarının silindir kapağı daha küçük olur. Emme supapları odanın içerisinde eğimli bir şekilde dizayn edilmiş ve çatı kısmında yerleştirilmiştir. Buji ise odanın kalın kısımlarına ve supapların tam orta bölümüne yerleştirilmiştir. Odada yer alan sivri dik kenarın görevi ise yakıt ile hava karışımının yönünü değiştirmektir.

Ateşleme Sistemi hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

4 Comments
 1. hüseyin says

  Yarı küresel tip yanma odası verim açısından anlattığınıza göre daha avantajlı görülüyor, ısı kaybı da daha aza indirgenmiş durumda. Peki bu yarı küresel tip yanma odaları hangi araçlarda ya da motor tiplerinde bulunmakta?

 2. mahmut says

  Bildiğim üzere genel olarak araçlarda çatı tipi yanma odası var ama Hüseyin’in de dediği gibi bu kadar verim bulunurken ve az ısı kaybı sağlarken yarı küresel tip yanma odası tercih edilmeli bence de.

 3. Yunus says

  Bu yanma odası tiplerinden en iyisi hangisi acaba hem kalite hem de tasarruf açısından? Gerçekten merak ettim.

 4. Nalan says

  Yanma odasının ne olduğu hakkında bu siteye girene kadar gerçekten bir fikrim yoktur. Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim pek çok bilgi öğrenmiş oldum.

Leave A Reply

Your email address will not be published.