Wankel Motoru

2

Motor tipleri arasında nadir bulunan wankel motoru 1954 yılında geliştirilen bir motor türüdür. Geliştiricisi ise Alman mühendisi olan FelixWankel ismidir. Araba parçaları arasında motor bakımından yapısının diğer motor türlerine göre daha basit olduğunu görebilmek mümkün. İlk olarak bu wankel motoru 1957 senesinde Almanya’da Neckarsulm’da yer alan NSU firmasının standına getirilmiştir. İlk olarak ise 1963 yılında NSU Spider marka araçta denenmiştir.

Bunun yanında 19677 senesinde NSU Ro 80 çift diskli wankel motorunu da kabul eden markalar arasında yer alır. Bu NSU Ro 136 beygir gücüne sahip oluşu ile biliniyordu. Sıkıştırma oranı ise 9/1 şeklindeydi.

Wankel Motoru Nasıl Çalışır

Wankel motoru çalışma olarak iç yapısı karışık gibi görülse de tam tersi şekilde çalışma açısından normal motora göre daha basit bir sistemi bulunmaktadır. Oval bir gövde içerisinde merkezden ayrı olarak dönen bir rotor yani döner piston ve ekzantrik milidir.

Tasarım durumuna göre bu rotor sayıları 2-3 ve hatta 4 de olabilir. Buradaki ekzantrik milinin görevi ise 4 zamanlı motorlarda yer alan krank milinin görevini yerine getirmektir. 4 silindirlik 16 supaplı ve 2 ekzantrik mili ile günümüzde yer alan modern motorlara göre karmaşık hareketli araba parçalarından ise yoksun olduğu söylenebilir.

Rotorlar bir iç ve bir dış v dişlisinin yardımı ile motorun ana miline bağlı tutulmaktadır. Motorun çalıştığı zaman zarfında tüm emme, sıkıştırma, iş ve egzoz görevleri bu rotorun çevresinde oluşmaktadır. Hatta bu wankel motorunun en büyük zorluğu da bu kabul edilir.

Wankel Motoru Kullanılan Araçlar

İlk olarak wankel motoru NSU markasının bazı modellerinde denendi. Ancak bunun haricinde hem otomobillerde hem de motosikletlerde de bu motor tipi denenmiştir.

Otomobil olarak Mazda RX 8,7,5,3 ve 2 serilerinde, Mazda R100, Mazda 787 B modellerinde denendi. Bunun haricinde NSU Ro 80, NSU WankelSpider, Audi 100 C2, Citroen GS Birotor, Citroen M35, Mercedes Benz C111, IFA, Flugautos M200 ve M400 gibi marka ve modellerde de denenmiş durumdadır.

Benzin Motoru hakkında bilgi almak için tıklayınız.

2 Comments
  1. Coşkun says

    Bu motor tipini ilk defa bu sayfada duydum. Detaylı anlatımınızdan dolayı da gerçekten bilgi sahibi oldum çok teşekkür ederim vermiş olduğunuz Wankel motoru bilgileri için.

  2. Çağlar says

    Bu motor tipini ilk defa bu sayfada duydum. Detaylı anlatımınızdan dolayı da gerçekten bilgi sahibi oldum çok teşekkür ederim vermiş olduğunuz Wankel motoru bilgileri için.

Leave A Reply

Your email address will not be published.