Tork Konverter

3

Tork konverter görünüş açısından vantilatör pervanesine benzeyen araba parçaları arasında yer alır. Araç motoru çalışma halindeyken dönme işlemini gerçekleştiren parça budur. Manuel vites bulunan otomobillerde vites değişimi esnasında debriyaj kavraması gereklidir motorun boşa alınabilmesi için. Ancak otomatik vitesli araçlarda bu görevi debriyaj fonksiyonu bulunmadığından tork konverter üstlenir. Araba parçaları arasında şanzımanı ilgilendiren bu parça türbin, stator, pompa ve şanzıman sıvısı olmak üzere 4 kısımdan oluşur. İki adet vantilatör pervanesine benzeyen dairesel kapaklar ve bunların ortasındaki stator ismiyle bilinen pervane ile konumlandırılmaktadır.

Tork Konverter Ne İşe Yarar

Tork konverterin görevi manuel şanzımanlı araçlardaki debriyaj görevidir. Otomatik vitesli araçlarda motor ile bağlantının kesileceği bir debriyaj kavrama noktası bulunmadığından buradaki görevi bu konverter üstlenir. Çalışma durumu ise oldukça basittir. Dairesel kapakların içerisinde yer alan şanzıman sıvısı, hareket halindeyken şanzımanın dişlilerine bağlı bulunan türbine çarpar. Ardından da güç şanzıman dişlilerine tork şeklinde geçmiş olmaktadır. Durma esnasında torkun bir kısmını şanzımana iletir ve tam durma gerçekleşmez, frene basılması gerekir.

Tork Konverter Nerede Bulunur

Tork konverter motorda kendi bölümünde bulunur. Motorun bölmelerinde haznesini bulunan bu konverterin diğer kısımlarında türbin çıkış şaftı, stator çıkış şaftı, pompa, stator, türbin ve motor bağlantı noktası yer alır. Çalışma şekli ise basittir. Pompa dönüşü esnasında vakum oluşur ve şanzıman sıvısı da pompa kanatlarının yönlendirmesi sayesinde orta yarıkların içerisine girer. Ardından içeride dairesel bir hareket yapan sıvı ter bir şekilde dönüşü sağlar. Burada da konverter devreye girer.

Tork Konverter Bozulursa Ne Olur

Otomatik şanzımanlı araçlarda manuel vitesli araçların debriyaj görevini gören tork konverter görevi açısından otomatik vitesli araçlarda büyük bir yere sahiptir. Devrin değişmesi esnasında motor ile bağlantıyı kuran bir sistem olduğu için bozulması durumunda aracın sağlıklı çalışma durumu mümkün olmaz. Bunun yanında viteslerde N pozisyonuna geçişte devreden çıkar ve yakıt tasarrufu sağlanır. Yine bu konverterin bozulması durumunda yakıt tasarrufu açısından da dezavantaj yaşanır.

Eksantrik Mili hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3 Comments
  1. Kazım says

    Geçen gün arkadaşımın aracına bindiğimde otomatik vitesli olmasına rağmen frene basıp vites geçişlerini gerçekleştirmek istediğimde zorlandım. Direk atışı yapmıyorum biraz baskı uygulamak gerekiyor. Yüksek ihtimal tork konverteri ile ilgili bir durumdur değil mi?

  2. Kazım says

    Geçen gün arkadaşımın aracına bindiğimde otomatik vitesli olmasına rağmen frene basıp vites geçişlerini gerçekleştirmek istediğimde zorlandım. Direk atışı yapmıyorum biraz baskı uygulamak gerekiyor. Yüksek ihtimal tork konverteri ile ilgili bir durumdur değil mi?

  3. Sıla says

    Debriyajdan nefret ediyorum. Otomatik vitesli bir araç kullanıyorum ve aracımda tork konverteri diye bir parça olduğunu, bu parçanın debriyaj yükünden beni kurtardığını bu sitede öğrendim.

Leave A Reply

Your email address will not be published.