Süspansiyon

3

Süspansiyon araçlardaki bazı araba parçalarını birbirine bağlayan bir sistemdir. Taşıtın tekerleklere bağlanmasında bu sistem yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bu sistem yol tutuş ve sürüş kalitesini de destekleyen bir sistemidir. Aracın kendisini ve herhangi bir yükünü hasarlardan, aşınmalardan korumaktadır. Ön ve arka olarak süspansiyonların konumlandırmaları vardır. Araçlara göre bu süspansiyon tipleri ön ve arka kısımlarda farklı şekillerde tasarlanabilir. Lastik, lastik hava, yay, amortisör kısımlarının bağlantı sistemidir. Araçlarda kaliteli sürüş keyfini, yol tutuştaki güvenilir kontrolü bu süspansiyon sistemi sağlamaktadır.

Süspansiyon Ne İşe Yarar

Araçlardaki performansı etkileyen etkenlere bakıldığında ilk başta motor gücü, torku ve hızlanma değerleri önem taşır. Bunun dışında araç kontrolünde de yer alan araba parçaları performansı yüksek oranda etkiler. Araçların konfor ve performansını arttıran en önemli etkenlerden bir tanesi de süspansiyon sistemidir. Bu sistem sayesinde lastikler ile yol arasındaki sürtünme maksimum seviyeye çıkartılır ve sürüş stabilitesi makul bir orana yükseltilir, bu da kusursuz bir şekilde dönüşlerin gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Güven ve rahatlığı sağlayan arabadaki sistemlerden bir tanesi de bu süspansiyon sistemidir.

Süspansiyon Parçaları

Süspansiyon sistemi belirli parçalardan oluşmaktadır. Yaylar sistemi oluşturan ilk parçalar arasındadır. Yayların çeşitleri de kendi arasında ayrılır. Bunlar yaprak yaylar, helisel yaylar, burulma çubuklu yaylar, hava yastıklı yaylar ve hidro hava yastıklı yaylardır. Diğer bir sistemin parçası da amortisörlerdir. Amortisörlerde alt bağlantı noktası, ana valf, basınç tüpü, silindir muhafazası ve yağ bölümleri bulunmaktadır. Askı sistemleri de süspansiyon sistemini oluşturan parçalar arasındadır. Bunlar da kendi aralarında sabit askı ve serbest askı olarak ayrılmaktadır. Diğerleri de denge çubukları ve rotillerdir.

Süspansiyon Arızaları Nelerdir

Araçlardaki süspansiyon sistemi güvenilir ve kontrollü yol tutuşunun sağlanmasındaki en önemli sistemler arasında yer almaktadır. Bu sistem sayesinde araçlardaki sürüş kalitesi desteklenir ve yer ile tekerlekler arasındaki denge sağlanarak araca, aracın donanımlarına zarar verilmesi engellenir. Bu nedenle bu süspansiyon sistemine herhangi  bir zarar gelmesi durumunda araçlarda hasarlar meydana gelebilir, kontrollü sürüşler istenilen düzeyde gerçekleşemeyebilir.

Yanma Odası hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3 Comments
  1. helin says

    Süspansiyon içerisindeki parçalar arasında amortisör sisteminin ve bulunduğunu belirtmişsiniz, bu amortisörlerin arızalanması durumu süspansiyon sisteminin çalışmasını çok olumsuz etkiler mi?

  2. şevket says

    Süspansiyonlardaki bir hasar durumu araç kontrolünü oldukça fazla etkiliyor mu ya ? şu an ben aracımda en ufak bir sarsıntıyı bile hissediyorum bunun süspansiyonla ilgisi var mıdır acaba

  3. yelda says

    Gerçekten süspansiyonun oldukça önemli bir araba parçası olduğunu bu site sayesinde öğrendim. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim en kısa zamanda kontrolünü yaptırmam gerekiyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.