Soğutma Sistemi

1

Soğutma sistemi araçlarda yer alan önemli sistemlerden bir tanesidir. Sıvı soğutma sistemi ve hava soğutma sistemi olarak 2 parçaya ayrılır ve çeşitli araba parçaları ile bu işlem görülür. Soğutma sistemindeki amaç motorda yer alan fazla ısının giderilmesi ve motorun da verimli ısıya kısa süre içerisinde yükselmesini sağlamaktır. Araçlardaki makul çalışma şartları sayesinde soğutma sistemi motoru en verimli olacak şekildeki ısıda çalıştırmakla görevlidir. Yakıtın motor içerisinde yanması sonucunda da 3te 1 oranında enerji işe çevrilmektedir. 3te birlikte diğer kızım egzoz aracılığı ile direk araçtan çıkartılırken en son kalan 3te birlikte kısım ısı enerjisine dönüştürülmektedir.

Sıvı Soğutma Sistemi

Soğutma sistemi sıvı ve hava olmak üzere ikiye ayrılır. Sıvı soğutma sisteminde motorun içerisine ve motor boşluklarında yer alan boru ile kanallarda sıvı dolaştırılır ve bu da soğutmayı sağlar. Motorun bölümlerinde dolaşarak ısınan o sıvı radyatöre iletilir. Bu şekilde de fan yardımıyla soğutulur ve devir daime katılmış olur. Sıvı soğutma sisteminde hava soğutma ve sıvı beraber kullanılmaktadır.

Hava Soğutma Sistemi

Hava soğutma sistemi genel olarak eski tip araçlarda görülür. Nadir de olsa modern araçlarda da bu tip soğutma görülmektedir. Bunlardan örnek olarak da Volkswagen markası verilebilir. Bu tip sistem ile çalışan motorlarda blokların ısı iletim durumu yüksek olan alüminyum alaşım malzemesi ile üretimi sağlanır. Bu tür motorlarda ise soğuk havalarda antrifirize ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu nedenle de oluşabilecek olan motor bloğunda çatlama ve buna benzer riskler ortadan kalkmaktadır.

Soğutma Sistemi Bölümleri

Soğutma sisteminde bazı bölümler bulunmaktadır. Bunlar motorun su kanalları, su pompası, radyatör ve radyatör kapağı, termostat, elektrikli yahut kayışlı fan, kalorifer radyatörü, genleşme kavanozu ve hortumlardır. Radyatör motordan gelen ısıyı dağıtan ve yok eden araba parçaları arasında yer alır. Fanlar bu soğutma işlemlerinde büyük bir görev almaktadırlar. Hızlı gidilmesi sonucunda araçların ön kısımlarında yer alan ızgaralardan geçen hava radyatör peteklerinden geçilip soğutmayı sağlar. Ancak hızlı gidilmiyorsa işte bu fanlar devreye girip havayı emer ve soğutma başlamış olur.

ABS hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

1 Comment
  1. Mert says

    Soğıutma sistemi sizin yazınızda da belirttiğiniz üzere oldukça önemli bir şeymiş bunu anlamış oldum. Bu soğutma sistemlerinin kontrolünü nasıl yapabilirim, nelere dikkat etmeliyim korumak için?

Leave A Reply

Your email address will not be published.