Renault Nerenin Malı

2

Renault otomotiv piyasasında üretmiş olduğu güçlü ve konfor açısından yüksek araçları ile nam salmış bir firma olup kuruluşu 1 Ekim 1898’e dayanmaktadır. Gayri resmi olarak bu kuruluş tarihi bilinirken resmi kuruluş tarihi ise 25 Şubat 1899 şeklinde yer almaktadır. Renault nerenin sorusu kalite ve güvenlik açısından merak edilen bir sorudur ve Renaul menşei Fransa olarak görülmektedir. Fransa’nın Boulogne-Billancourt bölgesinde kurulan Renault’un aynı zamanda 118 ülke hizmet bölgesinde mevcuttur. Renault nerenin malı diye meraklar da şirketin CEO ve başkanı olan Carlos Ghosn ismi ve asıl sahibi olan Louis Kardeşler ile cevaplandırılabilir. Yan kuruluş olarak Oyak-Renault, Nissan Motors isimleri vardır. Kurucuları da Louis Renault, Marcel Renault ve Fernand Renault isimleridir.

Otomobil, kamyon, traktör, tren, uçak, tank, motosiklet, bisiklet, otobüs gibi farklı tür ve boylarda araç üretimleri bulunmaktadır ve bu üretimler devam etmektedir. Renault, Nissan markasının da aynı zamanda motorlarının üretimini sağlamaktadır. Yan kuruluşları arasında Roman araba markası olan Dacia da mevcut. Renault hangi ülkenin sorusunun cevabı Fransa olması aynı zamanda aracın teknoloji ve güvenilirliği açısından da piyasada artı bir değer kazanmasına yardımcı olur.

Gelir ve varlıklarına bakıldığında Renault nerenin sorusunun cevabından ziyade kıtalar arasında oluşu bu gelirlerin daha yüksek olmasını etkilemektedir. En son 2016’da ölçülen veriler dikkate alındığında gelirin toplamda 987,97 milyon Euro olduğu görülüyor. Dağıtım yapıldığında ise işletme geliri 645 milyon Euro, net gelir 50,784 milyon Euro, toplam varlıkların değeri 789,98 milyon Euro ve öz kaynak değeri de 854,76 milyon Euro şeklinde yer almaktadır. Toplam çalışan sayısı şirketin en son 2016’daki verilerine göre 276,810 kişi olarak belirtilmiştir. Bu tür gelirlerde de tabi ki Renault nerenin malı sorusunun cevaplanmasında büyük bir pay var ancak yine de disiplinli çalışıp kaliteli ve teknolojiye uygun araç üretimleri de oldukça fiyatlardaki yüksekliği etkilemektedir.

Renault Modelleri

Renault nerenin sorusunun yanında bir de bu aracın modellerini incelemek gerekli. Renault modelleri binek araçlar, ticari araçlar ve elektrikli araçlar olmak üzere 3 parçada incelenebilir.

Renault bienk araç modelleri Clio, Captur, Kadjar, Megane, Talisman, Koleos, ClioSportTourer, Symbol şeklinde sıralanmaktadır.

Renault hangi ülkenin malı olduğunu aslında kalitesinden kaynaklı olarak ticari araçlarından da göstermektedir. Fransız araba markalarında yer alan son teknoloji ve güvenilir sürüş donanımları ticari araç modellerinde bulunmaktadır. Ticari araçlar 3 farklı şekilde sıralanmıştır. Bunlar Kangoo, Trafic ve Master modelleridir.

Kangoo modelinde KangooMultix ve Kangoo Express seçenekleri mevcut. Express modelinde 2 kişilik panelvan bulunuyor ve bunun yanında 5 kişilik combi versiyonları mevcut. Yolcu taşıma ve yük taşıma açısından uygun donanımların bulunduğu bir modeldir.

Trafic serisi ise 3 farklı seçenekten oluşmaktadır. Bu seçenekler de Panelvan, Multix, Passanger modelleridir. Yakıt ekonomisi açısından en ideal Trafic modelinin Multix olduğu yakıt tüketimi tabloları incelendiğinde görülebilir. Aynı zamanda yük taşımanın yanında konforu ve güvenliği de üst düzeyde tutulmuştur.

Son olarak Master serisinde de hem yük taşıma hem de servisçilik açısından minibüs, kamyonet, panelvan, Frigo tiplerindeki araçlarını üretmektedir. Minibüslerin 13+1, 16+1, 19+1 şeklindeki türleri, geniş konforu ve güvenli sürüşü ile bilinmesinin sebebi de aslında Renault nerenin arabası sorusunun cevabını verebiliyor. Fransız araba markalarının konforlu ve güvenli olduğu dünya çapında da kabul edilen bir gerçek zaten.

Elektrikli araçlarında ise Renault ZOE ve Renault TWİZY seçenekleri mevcut. ZOE modelinde daha çok bir araba görüntüsü bulunmaktadır ve 2 kapılı bir araçtır. TWİZY modeli ise yine çevreci ve dinamik bir modeli olup araçta 1 kişilik yer bulunmaktadır. Her ikisinde de yine Fransız araçlarına özgü olan konfor ve güvenilirliği görebilmek mümkün.

Volvo Nerenin Malı ilginizi çekebilir.

2 Comments
  1. Haydar says

    Gelir tablosuna baktığımda geçekten yüksek kazançlar elde eden bir firma olduğunu görüyorum. Zaten Renault’un üretmiş olduğu kaliteli araçlardan dolayı memnuniyetin bir göstergesidir bu kazançlar…

  2. Hilmi says

    Fransız arabaları arasında en çok beğendiğim marka Renault. Bence gerçekten hem maddi açıdan uygun hem de güçlü, sağlam donanımlı araç üretimleri var. Bende de şu an Renault Megane var ve oldukça memnunum.

Leave A Reply

Your email address will not be published.