Piston

3

Piston motor, pompa ve kompresör gibi makinalarda kullanılan bir parçadır. Araba parçası olarak bilinir. Motorlarda kullanılmasındaki amaç kimyasal enerjiyi mekanik enerjiye çevirmesidir. Kimyasal enerjiden kasıt benzin, mazot, LPG gibi türlerdir. Pistonun çeşitli bölümleri bulunur. Bunlar piston başı, piston eteği ve piston yuvasıdır. İçten yanmalı motorlarda, dıştan yanmalı motorlarda, pompalarda ve kompresörlerde kullanılan bu parça tek metal pistonlar ve bi-metal pistonlar olmak üzere iki çeşitten oluşur. Genel olarak gri dökme demir, yumuşak dökme çelik, alüminyum alaşımları ya da krom nikel katkılı çeliklerde ve hadde türündeki demirden yapımı sağlanır. Gri dökme demirin tercih edilmesindeki sebep ise aşınmaya karşı dayanıklı oluşudur.

Piston Ne İşe Yarar

Motorlarda yanma enerjisini mekanik enerjiye dönüştürme görevini görmektedir. Bu nedenle de araba parçaları arasında en önemli parçalardan bir tanesidir. Araba motorlarında yakıt ve hava karışımı silindirin içerisinde ateşlendiğinde ortaya genişleyen bir gaz çıkar ve bu pistonu aşağıya doğru iterek krank milinin dönmesini sağlar. Pistonlarda bir de takviye kolları bulunur. Bu takviye kolları pistonun başında yer alan ısının soğutma suyuna iletimini sağlar.

Piston Nerede Bulunur

İçten yanmalı motorlarda krank sisteminde yer alır. Burada piston, sekmanı, pimi, biyel kolu, krank mili, krank mil yatağı ve volan parçaları da bulunmaktadır. Sızdırmazlık özelliği bulunan segmanlardan ve biyel ile bağlantısını sağlayan mafsal parçasından meydana gelir. Segmanlar motorun yapısına göre sıcaklık direncini ayarlayabilmek için kenevir, keçe, dökme demir, çelik, bronz gibi maddelerden yapılabilir.

Bozulursa Ne Olur

Araba parçaları arasında kontrollerinin en sık gerçekleştirilmesi gereken parçalar arasında bulunur. Çünkü enerji ve yanma sistemi ile ilgili bir kavramdır. Enerji dönüşümünü gerçekleştiren bu parçadan bir sorun oluşma durumunda aracın sağlıklı çalışma durumu olumsuz etkilenir. Bunun yanında aracın motorunda yanma olayı da oluşabilir. Bu en büyük zarar olarak görülebilir ancak bunun yanında yanma olayları oluşmasa da krank mili, krank mil yuvası ya da motorun herhangi bir bölümünde pistonun bozulmasından kaynaklı problemler ortaya çıkabilir.

Tork Konverter hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3 Comments
  1. Gökhan says

    Tempra marka bir araç kullanıyorum. Aracımın ateşlemesinde zaman zaman sorunlar meydana geliyor. Acaba bunun piston ile bir alakası olabilir mi

  2. Tülin says

    Aracımda bir keresinde seyahat halindeyken motordan dumanlar yükselmeye başlamıştı. Ne yapacağımı bilemeyip yardım istedim ve aracımın servisinden gelen ustalar sayesinde sorun giderildi. Şimdi bu yazıyı okuduktan sonra zannediyorum ki piston bölümünde bir arıza söz konusu.

  3. Timur says

    LPG ‘li araçlar genelde yakıt tüketimi açısından oldukça iyi performans sunuyorlar. Bu nedenle araç alsam bile tüp taktırmayı düşünüyorum.

Leave A Reply

Your email address will not be published.