LPG’li Araç Kullanımı Tehlikeli mi

5

LPG olarak ya da halk tabiri ile ‘tüp gaz’ olarak bildiğimiz Sıvılaştırılmış Petrol Gazı, bütan ile propan gazından meydana gelmektedir. Sıvılaştırılmış petrol gazı tarihte ilk önce İngiltere’de 1810’da kullanılmaya başlanmıştır. LPG iki şekilde üretilir; ilki doğal gaz yataklarıdır, ikincisi ise petrolün rafinelerde işlenmesiyle elde edilir. LPG üretimi, doğal gaz üretimine bağlı kalarak yıl geçtikçe artış göstermektedir. Sıvılaştırılmış petrol gazı adından da belli olduğu gibi gaz halinde bulunur. Ancak LPG belirli bir basınçta sıvı fazda saklanır.

Araçlarda kullanımında ise gaz halinde bulunur. Sıvılaştırılmış petrol gazı normalde az çözünür, rengi ve kokusu yoktur. Herhangi bir kaza durumunda ya da kaçak durumunda anlaşılması için merkaptanlar ya da kükürt bileşenleriyle kokulandırılır. Dışarıdaki hava ile %2 ile %9 oranında ortaya çıkması durumunda patlama riski vardır. LPG, Türkiye’de Miks( %30 propan ile %70 bütan), propan (%95 ve üstü saflıkta) ticari pazara sürülür.

LPG’li araç kullanımı tehlikeli mi? Diye düşünen birçok insan vardır fakat bu düşünce yanlıştır. İçerdiği propan ile bütana maruz kalındığında vücuda hiçbir olumsuz etkisi yoktur. LPG’nin kaçak oluşturması durumunda gerçekleşen ölümler gazın zehirli olmasından değidir. Sıvılaştırılmış petrol gazının ağırlığı fazla olduğu için ortamdaki oksijen miktarı azaldığındandır. LPG de olan araç motoru benzinli olan araca göre daha fazla yüksek sıcaklıkta çalışmaktadır. Bu nedenle LPG’li olan araçların daha fazla soğutulması gerekmektedir.

Her araçta olduğu gibi LPG’nin de bir kullanım ömrü vardır ve düzenli olarak 6 ayda ya da 10 bin kilometrede bir periyodik bakımlara girmelidir. Doç. Dr. Özcan, standartlar çerçevesinde üretilen,  kullanım ömrünü tamamlamamış ve düzenli bakımları yaptırılan araçların LPG’de herhangi bir çarpma ya da patlama gibi olayların meydana gelmeyeceğini savundu.

5 Comments
 1. Gamze says

  Gerçekten LPG hakkında birçok bilgi elde etmiş oldum sayenizde. Bu şekilde detaylı bir araştırma için geçekten teşekkür ederim.

 2. Ziya says

  LPG hakkında kulaktan dolma bildiğim bilgilerin pek çoğu yanlış çıktı aslında, bu site sayesinde gerçekten sağlam bilgilere ulaştığımı söyleyebiliyorum.

 3. Gökhan says

  Ben Tempra kullanıyorum ve aracıma tüp taktırmıştım yani LPG kullanıyordum. Açıkçası şu yazıya kadar gerek gaz olarak çevreye gerek ise kendime bir zararın olup olmadığını merak ediyordum ve bu bilgilerden sonra içim rahatladı gerçekten.

 4. Yunus says

  LPGli araç kullanmış biri olarak şahsen ben hiçbir zararını görmedim. Açıkçası fiyat açısından faydasını bile gördüğümü söyleyebilirim 🙂

 5. Yusuf says

  LPG’li araç kullanım oranı özellikle bizim ülkemizde benzin fiyatlarından dolayı çok yüksek gerçekten. Ben bu konuyu sürekli olarak merak ediyordum ve sayenizde içim rahatladı teşekkür ederim.

Leave A Reply

Your email address will not be published.