Katalitik Konverter

3

Katalitik konverter içten yanmalı motorların parçaları arasında yer alır. Genellikle otomobillerde görülür. Araba parçaları arasında özellikle gazların olumsuz etkilerini en hafife indirgemesinden dolayı büyük bir önem taşır. Bu konverter iki tür içerisinde yer alan katalitikten oluşur. Bunlar redüksiyon kataliti ve oksidasyon kataliti olarak geçmektedirler. Bu şekilde ayrılmalarındaki sebep ise farklı gazlar üzerinde görevlerinin bulunmasıdır. Araçların zararlı olan bazı gazlarının minimum düzeye indirilmesinde bu katalitik konverterin büyük görevi bulunmaktadır.

Katalitik Konverter Ne İşe Yarar

Katalitik konverter en geniş tabiri ile zararlı gazların minimuma düşürülmesidir. Bu konverterin devreye girmesi ile birlikte egzozdan çıkan karbonmonoksit, hidrokarbonlar ve nitrojenoksitlerin zararları engellenmiş olur. Araba parçaları arasında doğa dostu nadir parçalar arasında yer almaktadır. Günümüzdeki otomobillerde zaten araçların yanma odasına giren hava ve gaz karışımları en az seviyede zarara indirgenmiş durumdadır ve emisyonlar azaltılır. Araçtaki motor devir durumu da göz önünde bulundurulmakta olup bu işlemler bilgisayar kontrollü bir şekilde gerçekleştirilir. Daha sonrasında ise egzoz çıkışında bu katalitik konverter sayesinde zararlı gazlar minimuma indirgenmiş olmaktadır.

Katalitik Konverter Nerede Bulunur

Katalitik konverter araçların egzoz sisteminde yer alır. Bu konverterin yanında egzoz manifoldu, egzoz susturucusu da yer almaktadır. Konverter içerisinde yer alan iki adet ayrı katelit ile çalışmaktadır. Bu katalitler redüksiyon ve oksidasyonkataliti olup redüksiyon katalitiplatinyum ve rodyum kullanarak NOx zararlarını düşürmeye yardım etmektedir. Oksidasyon kataliti ikinci basamak olarak bu konverterde yer almaktadır. Yanmamış olan karbon ve karbonmonoksitiplatinyum ve alüminyuoksitler ile reaksiyona geçirme görevi bulunmaktadır.

Katalitik Konverter Bozulursa Ne Olur

Egzoz sistemindeki en önemli parçalardan bir tanesi bu konverterdir. Konverterin bozulması durumunda ise hem aracın içinde hem de araç haricinde dünyanın eko sistemine zararları bulunabilir. Sonuçta içerideki zararlı gazları çeşitli reaksiyonlar ile zararlarını minimuma indirerek egzoz aracılığı ile dışarı aktarılmasını sağladığından bu konverterdeki bir sıkıntı hem dünyadaki hava kirliliğine neden olur hem de araca zarar verir. Araç içinde bu zararlı gazların başka bir madde ile tepkimeye girmesi çeşitli olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Diferansiyel hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3 Comments
  1. remzi says

    Çevreyi korumaya oldukça önem veren birisiyim. Araçtaki bu katalitik konverter parçasının görevini okuyunca daha da mutlu oldum ancak bir konuyu merak ediyorum. Acaba bu zararlı gazları araca harici bir parça taktırarak engellemenin bir yolu var mı

  2. pınar says

    vermiş olduğunuz yazı sayesinde aracımda katalitik konverter diye bir şeyin olduğunu öğrendim, hatta oldukça önemli bir parça olduğunu da görmüş oldum. Burada oluşan bir arızayı nasıl anlayabilirim tecrübenize dayanarak soruyorum?

  3. Sırrı says

    Gerçekten hem aracın zarar görmemesi hem de çevre kirliliğine sebebiyet verilmemesi açısında bu katalitik konverterinin önemi oldukça büyük diyebiliyoruz. Araçlarımızın bu konverterinin kontrollerinin yapılması lazım düzenli olarak.

Leave A Reply

Your email address will not be published.