Jaguar Nerenin Malı

2

Otomobil piyasasının, özellikle lükse yönelik konforlu otomobil piyasasının, en seçkin temsilcileri ve en fazla tercih edilen seçenekleri arasında, Jaguar markasının olduğu görülmektedir. Bu araçlar hakkında, Jaguar nerenin malı? Sorusunu gündeme getiriyor iseniz, firmanın ilk kuruluş  yılına ve kurucularına bakmanız gerekecektir. Ancak, kısaca bilgi verilmek gerekir ise, Jaguar marka otomobiller, İngiltere merkezli bir otomobil markasını temsil etmektedir. Farklı ve lüks modelleri ile piyasada varlığını sürdüren bu kuruluşun araçları, dünya genelinde, konfor, sürüş keyfi açısından en fazla tercih edilen seçeneklerden meydana gelmiştir.

Jaguar Kim Tarafından Ne Zaman Kuruldu?

Jaguar marka otomobillerin piyasaya çıkış tarihine ya da üretim tarihine bakıldığında, ilk kuruluş tarihi olarak 4 Eylül 1922 tarihinin verildiği görülmektedir. Birleşik Krallık üzerinde Blackpool üzerinde kurulan bir ticari işletme olarak bilinmektedir. İngiltere merkezli bu otomobil fabrikasının ürünleri, 1945 yılından itibaren özellikle ilgi görmeye başlamıştır. fabrikayı 1990 yılında Ford satın almıştır. halen farklı ortaklıklar ile üretimler devam etmekte, yeni nesil araçlar, kullanıcıların ilgisine sunulmaktadır.

Jaguar Markasının Türk Ortağı Var mı?

Jaguar otomobil markasının, Türkiye piyasasında bir ortak kuruluşu, işletmesi bulunmamaktadır. Üst kuruluşlar kapsamında bir inceleme yapıldığında, 1990 yılında gerçekleştirilen satış işleminden sonra, Ford Motor Company ile karşılaşılmaktadır. Ayrıca, Land Rover Holding gibi kuruluşlar ile de  üretim satış ve satış sonrası hizmetler devam ettirilmektedir. Türkiye piyasası açısından Jaguar otomobiller incelendiğinde, bu otomobillerin satış ve satış sonrası hizmetleri hakkında, ihtiyaçlara cevap veren distribütörlerin bulunduğu görülecektir.

Bu şirketlerin üzerinde bir inceleme yapıldığında ise, karşılaşılacak olan isim, Borusan Otomotiv olmaktadır. Türkiye geneline yayılmış farklı acentalar aracılığı ile hizmetler gerçekleştirilmekte, satış ve satış sonrası hizmetler konusunda, yetkili satıcılar ve yetkili servisler şeklinde iki ana kategori oluşturulmaktadır.

Ford nerenin malı ilginizi çekebilir.

2 Comments
  1. Hayri says

    Alman araba markalarından sonra özellikle lüks kesimin tercih edebileceği bir model İngilizler tarafından Jaguar ismiyle sunulmuş diyebilirim. Gerçekten teknik ve konfor açısından üst düzey araçları bulunuyor.

  2. Yalvaç says

    Nerenin malı olduğunda ziyade hayatımda bir kere de olsa denemeyi her şeyden çok istediğim bir marka bu Jaguar. Gerçekten bu markanın araçlarını hiçbir diğer markalar ile kıyaslayamıyorum bile…

Leave A Reply

Your email address will not be published.