İtalya’nın Portofino’su Türkiye’de

3

Tarihler boyu herkesin gözdesi olan Ferrari, İkinci Dünya Savaşı sırasında yarış pistlerinin gözdesi olmak amacı ile 1929’da Alfa Romeo’nun yarış takımı olarak ilk üretimini gerçekleştirmiştir. Firma vizyonunu değiştirip dünyaya açılma amacı ile ilk otoyol aracını 1947’de üretmiştir. Ferra’nin kuruluş yeri İtalya’nın Modena şehridir fakat daha sonrasında Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam şehrinde Maranello’ya taşınmıştır.

Spor araba sektörünün bir numarası haline gelen Ferrari, Enzo Ferrari tarafından kurulmuş ilk kurulduğu zaman Auto Avio Costruzioni adıyla üretimine başlanmıştır daha sonraları ise adını Ferrari Enzo’dan alaraküretime devam edilmiştir.  Ferrari’nin %67 lik hissesini İtalyan devleti, %33’lük kısmını ise Exor N.V. ve %10’luk kısmını ise Piero Ferrari paylaşmaktadır. Ferrari S.p.A. yılda yaklaşık 8 bin otomobil üretmektedir. Şirketin geliri 3,1 milyar avrodur ve 600 milyon avroluk kar elde etmektedir.

İtalya’nın Portofino’su Türkiye’de satışa çıktı. Geçen yıl Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tüm dünyaya sergilenen Ferrari Cabrio modeli Portofino artık Türkiye’de. Önceki modeli olan California T ‘ye göre oldukça yenilenen şasisi sayesinde daha da hafifleyen Ferrari Portofino, ‘hardtop’tavanlı V8 GT ile göz dolduruyor. Hız tutkunlarının asıl ilgilendiği kısım ise 600 HP gücündeki motoru sayesinde 3,5 saniyede 100 kilometre/saniyeye ulaşabiliyor.

Güzelliğini İtalya’nın Portofino şehrinden alan spor araç, katlanabilir tavan, geniş bagaj hacmi yeni sahiplerini bekliyor. İlk kez Ferrari Portofino’da kullanılan üçüncü nesil elektronik arka aks diferansiyeli ile F1-Trac birleştirilerek kullanıldı. Böylelikle Portofino’nun kontrolü mekanik tutuşu ile mükemmelleşiyor. Eğer satın alacak paranız varsa düşünmek için çok fazla zamana ihtiyacınız yok.

3 Comments
  1. Ziya says

    Gerçekten Ferrari’nin her modelinde olduğu gibi bu modelinde de üstün teknoloji yakalanmış. Mükemmel bir araç üretilmiş, fiyatı da eminim ki bir o kadar uçuk gelecek çoğu kişi için ben de dahil olmak üzere.

  2. Ferhat says

    Ferrarinin bu modelinin Türkiye’de satışa sunulmasına üzüldüm açıkçası. Çevremde görüp görüp belki de iç çekicem ne yazık ki…

  3. Zehra says

    Toplamda 8 bin gibi düşük miktarda üretiminin bulunmasına rağmen Türkiye’de de pay verilmesi ülkemizdeki taleplerin ne kadar yoğun olduğunun bir göstergesi. Açıkçası bu durum beni mutlu etti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.