Fransa

Araba markaları arasında Fransa araba markaları nın sonradan atılımı ile büyük ve önemli işleri bulunmaktadır. Pahalı, orta sınıf olmak üzere her bütçeye uygun araba seçeneklerini ülke içerisinde üretebilmektedir. Otomobil markaları arasında adını en duyurmakta olan markası olarak ise Citroen ve Renault gibi seçenekleri bulunmaktadır. Tasarımı ve ucuz fiyata sunmakta olduğu konforu ile çok tutulmakta olan araçlar arasında bu iki marka büyük bir öneme sahiptir. Ülke kendi içerisinde araç üretmekte ve bunun beraberinde dünya pazarına ihracat yapmaktadır. Araç ücretimi 1769’dan bu yana devam etmektedir. Arabanın önemli temelleri bu ülke içerisinde atılmış diyebiliriz. Fransız arabalarının bir diğer özelliği ise genel olarak şık bir dizayna sahip olmasıdır.

Tüm Fransa Araba Markaları Listesi ve Logoları

Fransız araba markaları listesi içerisinde dünya genelinde önemli tasarımları ortaya koymuş firmalar yer almaktadır. Bu firmaların yani Fransız arabaları logolarının nasıl bir yapıya sahip olduğu konusunda ilginç hikayeler yer almaktadır. Köklü bir firma yapısına sahip şirketlerin yer alması birçok ilginç hikaye sonrasında nasıl bir yükseliş yakalandığı konusunda ilham vermektedir. Liste içerisinde yer alan araçların nasıl bir teknoloji ve güven sistemine sahip olduğu konusunda ise her sürücünün merak etmekte olduğu bazı unsurlar yer almaktadır.

 • Citroen
 • Dacia
 • Peugeot
 • Renault

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Fransız Arabaları

Fransa araba markaları arasında Türkiye genelinde en çok tercih edilmekte olan marka ve modellerin başında Renault, Dacia, Peugeot  ve Citroen gibi seçenekleri bulunmaktadır. Fransız markalarının en çok tutulmakta olan modelleri ise hactcback kasalar yer almaktadır. Fransa’da üretilen arabaların bir yandan Türkiye’de yer alan fabrikaları ile beraber üretimleri ülke sınırlarımız içerisinde de yapılmaktadır.  Peugeot 106, 206 serisi araçları ile beraber Türkiye piyasası içerisinde en çok ihracat yapmakta olduğu arabaların başında yer almaktadır. Fransız araba markaları arasında Renault üretmiş olduğu eski ve yeni arabaları ile halen kullanım sunmaktadır. Megan, symbol ve beraberinde clio modelleri en çok tutulmakta olan seçenekleridir.  Fransız otomobil markalarının bir diğer devi ise Citroendir. Yer alan c serisi araçları Türkiye içerisinde en çok tutulmakta olan serisidir.

Dacia

1999 yılında Renault grubuna dahil olan Dacia markası geniş araç seçenekleri ile beraber dikkat çekmektedir.  Fransız arabaları markaları arasında ilk üretimi devlet desteği ve yabancı yatırımların ortaklığı ile beraber ortaya çıkmakta olan bir modeldir. Markanın ilk arabası ise Dacia 1100 olarak 1968 yıllarında hafızalarda yer almaktadır. İlginç bir nokta ise Dacia 1300 ve Renault 12’nin birbiri içerisinde yer alan benzerlikleridir. Fransız markaları listesi içerisinde ucuzluğu ile dikkatleri çekmekte olan bir markadır.

Renault

Fransız arabaları hangisi sorusuna ilk verilmekte olan cevap olarak Renault markası yer almaktadır. Fransa’nın en köklü şirketleri arasında yer alan şirketin kuruluş tarihi 1899 olarak yer almaktadır. Louis Renault, Marcel Renault ve Fernand Renault üçlüsü ile kurulan bir markadır. Markanın ilk yaptığı ilk araç ise küçük bir tasarımı ile beraber tam hareketli ve benzinli bir araçtır. Araba seçeneğinin haricinde firmanın motosiklet ve kamyon gibi üretimleri bulunmaktadır. Fransız marka arabalar arasında en eski tarihe sahip araba firması olarak dünya pazarında anılmaktadır.

Citroen

1919 yılında Adre Citroen yer alan yaratıcılığı ile beraber ilk aracın tasarımını ortaya koydu. Mucidin ilk aracı olarak ise Tip A olarak akıllarda yer almaktadır. Bu araç kullanıcısına saatte 65 km/sa hızda ilerleyebilme imkanı sunmakta olan bir araçtır. Fransız araç markaları arasında önemli bir yere sahip olan Citroen şuan c sınıfı araçları ile dünya üzerinde geniş bir pazara hizmet vermektedir. Aracın en dikkat çekmekte olan özellikleri arasında iç hacminin geniş ve aileye uygun araçlar üretmesidir. Sağlamlık sınıfında üst düzey tasarımlar sunması sürücüsüne güven vermektedir. Bu sayede Fransız arabaları markası arasında göze çarpmaktadır.

Peugeot

Fransa araba markaları arasında araç üretimi konusunda Armand Peugeot 1889 yılında Paris’te gerçekleşen bir fuar ile beraber araba pazarına giriş yaptı. Fuar içerisinde sergilemiş olduğu 3 tekerlikli araç tasarımı ile beraber ilgileri üzerine çeken Armand ilk aracını oluşturmuş oldu. Araç üretiminin haricinde şirketin çeşitli alanlarda üretimleri bulunmaktadır. Şuana kadar üretilmiş araçları içerisinde markanın küçük tasarımları araçlar üretmesi göze çarpmaktadır. Bir Fransız araba markası olarak üretimi devam ettiren marka Fransız otomotiv markaları içerisinde Fransanın arabaları deyimi ile beraber anılmaktadır.

Ülkelerine Göre Araba Markaları için tıklayınız.

23 Comments
 1. Meliha says

  Ben şahsen Renault Clio’nun yeni kasası olan serisini kullanıyorum, Fransız arabasından oldukça memnunum ve araç arayanlara konfor açısından ve birçok açıdan tavsiye edebilirim…

 2. Rıza says

  Bence en çok tercih edilmesi gereken Fransız araba markası Renault olmalı. Aracın özellikle son modelleri hem güvenlik açsından sağlam dizayn edilmiş hem de çoğu kişinin istediği performansı bulabileceğini görebiliyorum

 3. haydar says

  Renault ve Citroen markaları gerçekten bu Fransız araba markaları arasında en çok tuttuğum iki isim. Markalar güç ve performans olarak beklentileri karşılayabilecek düzeyde araçlar üretiyorlar.

 4. Rüştü says

  Fransız araba markalarında ben en çok Renault’u beğeniyorum. Gerçekten araçta konfor ve güvenlik açısından gerekli donanımlar sağlanmış. Bu nedenle de araç sahibi olmak isterken bu markayı tercih edebilirim.

 5. Namık says

  Sunulan 4 markadan Fransız araba markalarında en güvenilir olarak değerlendirebileceğim Renault markası. Bende şu an Renault Fluence var ve özellikle konfor ve güvenlik açısından gerçekten çok uygun bir araç olduğunu söyleyebilirim, isteyenlere tavsiye edebilirim.

 6. Yunus says

  Renault ve Citroen markaları Fransız arabalarında tutulan en önemli markalardır araştırmalarıma göre. Şahsen ben de tercih edecek olursam bu iki markadan birini tercih ederim.

 7. Ahmet says

  Dacia Fransız araba markası özellikle bir ara ülkemizde büyük bir patlamaya uğradı, reklamlarda falan en çok çıkan araba markası olmuştu. Güvenilir bir marka mı acaba yani tercih edilebilir mi?

 8. Kemal says

  Fransız araba markalarında belirtmiş olduğunuz bu seçeneklerin neredeyse hepsini deneme fırsatım oldu ve çok memnun kaldım. Fransızlar kaliteli ve güçlü araç üretiminde Almanlar ile yarışabilir potansiyele sahip bence.

 9. Başak says

  Fransız araba markalarında Renault markasının önemi çok büyük bende. Ben kendimi bildim bileli Renault markasının modellerini kullanıyorum ve çok memnunun

 10. Kamil says

  Alman araba markalarını ben daha çok seviyorum, Fransızlar da bu işi yapıyor ancak tercih edilecek modelleri kendim için daha çok Alman arabalarında görüyorum.

 11. Nilüfer says

  Fransız araba markalarında Dacia ismini son zamanlarda gerek reklamlarda gerek ise çevremde çok görüyorum, duyuyorum. Size Dacia markasının araçları nasıl tercih edilebilir mi?

 12. Sena says

  Fransız araba markaları eğer tercih edilecekse benim tercihim Renault olurdu. Özellikle son çıkardığı Clio modellerinin kasa tiplerini, araçlarının iç donanımlarını çok beğeniyorum. Özellikle sportif bir görünüm tercih eden kişilerin kesinlikle tercih etmesi gerektiği bir isim.

 13. Füsun says

  Fransız araba markalarından birçoğuna bu site sayesinde daha da iyi hakim olduğumu söyleyebilirim. Gerçekten verdiğiniz bilgilerden çok iyi yararlandım tüm bilgiler için çok teşekkür ederim.

 14. Barış says

  Fransa araba markalarında sadece benim deneme şansım Renault modelinde oldu. Ben Renault Clio’nun yeni kasasını denedim ve araçta gerçekten sürüş keyfini yakaladım diyebilirim. Hatta kullandığım en kaliteli araçlar arasında diyebilirim.

 15. Melda says

  Fransız araba markalarında ben Citroen markasını çok tutuyorum. Gerçekten kaliteli üretimleri bulunuyor ve şahsen ben çok seviyorum.

 16. Haydar says

  Fransa araba markaları arasında Renault’un üstüne tanımam, pek çok modeline bindim gerçekten konfor açısından muazzam araçları var.

 17. Ulaş says

  Peugeout markasının Fransız araba markası olduğunu biliyordum ve bu aracın kalitesi, teknik detayları hakkında pek çok bilgiye sizin siteniz sayesinde ulaştım.

 18. cenk says

  Fransız araba markalarında Peugeot markasını ben çok iyi buluyorum açıkçası. Peugeot markasının çok sevmeyeni var ama bana göre gerçekten kaliteli araçlar üretiyorlar.

 19. Kadir says

  Fransa Araba Konusunda özellikle son yıllarda kendini çok geliştirdiğini düşünüyorum. Benim açımdan Fransız arabaları diğer arabalardan bir tık daha önde. Bunun yanında Peugeot modeli ile birçok araba severden takdir almıştır.

 20. Büşra says

  Eskiden elimde bir Fransız Arabası olan Renault vardı ama o zaman araba hakkında bir bilgim olmadığı için o arabayı satmıştım ve biraz araştırma yaptıktan sonra Fransız araba markalarının Gayet iyi olduğunu anladım

 21. Tacettin says

  Fransız arabaları güçlü ve kaliteli ama bana göre deği.l Ben Fransız arabaları yerine İngilizlerin ürettiği arabaları beğeniyorum ve kullanıyorum.

 22. Bulut says

  Ben çok araba meraklısı olan biri değilim ama bi arabaya ihtiyacım var Fransız arabalarıda tam bana göre sanırım daha detaylı araştırıcam.

 23. Berkancan says

  Özellikle Fransız araba markalarında Renault ve Peugeot markalarının modellerinin iyi olduğunu söyleyebilirim. Ben denedim ve gayet iyi modeller olduğunu düşünüyorum

Leave A Reply

Your email address will not be published.