Ford’tan ABD için Karar

7

Amerikan araba markaları arasında hem ülke içinde hem de dünya çapında en çok değerlendirilen ve sevilen araba markalarından bir tanesi de Ford olarak akıllara gelmektedir. Ford Motor Şirketi Henry  Ford tarafından kurulmuş bir şirket olup tam olarak 16 Haziran 1903 tarihinde Michigan’da kurulmuştur. Şu an Ford’un piyasasına bakıldığında ise 6 kıtada ve 200 pazarda araçlarını üretim dağıtımını gerçekleştirdiği görülmektedir.

Kaliteli araç üretimi açısından dünyadaki otomobil markaları arasında önemli bir yer elde eden Ford markasının özellikle son dönemlerde ise maliyet düşüklüğü için çeşitli adımlarda bulunacağı biliniyordu. İlk olarak da Ford’tan ABD için karar geldi. Bu kararın sebebiyet verdiği durum ise yine maliyet düşüşünün sağlanması olarak açıklandı.

Ford markasının Kuzey Amerika bölgesinde satışlarda yavaş olarak değerlendirdiği sedan kasa tipli araçların satışını sonlandıracağı açıklandı. Bu bölgede satışların devam edeceği markalar ise Mustang ve Focus Active olarak belirlenmiştir. Asıl sebep olarak da bahsedildiği üzere 2022 yılına kadar yapılmış olan maliyet düşürme planının işleve geçirilmesi durumudur.

Ford’un istatiksel bilgileri sonucunda ilk çeyrek sonuçlarından memnun olduğu görülürken bunun yanında küçük ölçekli modellerinde ise taleplerin azaldığını görmüş durumdadır. İşte bu taleplerin azalması durumunda da Amerika’nın bu özellikle Kuzey bölgesinde bu tip araç satımlarını durdurarak maliyetleri daha da düşürmeyi amaçlamaktadır. Ancak taleplerin daha fazla olduğu SUV ve pickup modellerinin satışlarına devam edileceği duyurulmuştur.

7 Comments
 1. Yeliz says

  Maliyeti düşürmek açısından mantıklı bir adım Ford markasından bence gelmiş bulunmakta.

 2. Leyla says

  Aslında Ford’un sedan kasa tipli araçları çoğu yerde oldukça tutuluyor. Kuzey Amerika’daki bu durumu açıkçası anlamadım neden tercih edilmiyor ki

 3. Yasin says

  Yani aslında maliyet düşüşü için eğer talep azsa yapılabilecek bir adım. Ekonomik adımın bu yönde iyi tutması durumunda Ford’un daha yeni nesil ve güncel arabalar üreteceğinin de habercisi olarak görülebilir bu durum.

 4. Sena says

  Açıkçası ben Yasin arkadaşıma katılıyorum. Eğer bu çekim Sayesinde edilecek olan gelir daha son model teknolojili araçlar için kullanılacaksa çok iyi olmuş

 5. Mehmetcan says

  Ford’un Amerika’daki bu adımını açıkçası anlamış değilim. Tabi ki ilerleyen süreçlerde ekonomik açıdan olumlu mu yoksa olumsuz bir sonuç mu doğuracak, görülecek.

 6. Ferhat says

  Ford’un vermiş olduğu bu karara tabi ki saygı duymak gerekir. Ama ben maliyet düşürmek amaçlı yapılan bu bölgedeki eksiltmeyi açıkçası uygun bulmuyorum. Tabi ki ilerleyen günlerde ekonomik açıdan cevap daha net bir şekilde gelecektir.

 7. Selim says

  Ford’un vermiş olduğu bu ABD kararına ben de olumsuz bakan tarafım. Ekonomik açıdan pek bir olumlu yönünün bulunmayacağını tahmin ediyorum. Ama yine de tabi ki zaman göstericek.

Leave A Reply

Your email address will not be published.