Ford Nerenin Malı

0

Otomobil markaları, otomobil firmaları, otomobil üreticileri konularında bir araştırma yaptığınızda, Türkiye piyasasında ve uluslar arası piyasada, en fazla tercih edilen seçenekler arasında, Ford markasının geldiğini görebilirsiniz. Bu otomobilin markasının ticari modellerini ya da binek modellerini incelemiş iseniz ve Ford nerenin malı? Sorusunun karşılığını araştırıyor iseniz, kurucusuna, kurulduğu ülkeye ve kuruluş yıllarına ait yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Ford Amerikan malı bir otomobil üretici firmayı işaret etmektedir. Yerli ortaklıklar ile de Türkiye piyasasında, ortak girişim kapsamında, üretimlere ve uluslar arası piyasaya satış işlemlerine devam edilmektedir.

Ford Kim Tarafından Ne Zaman Kuruldu?

Ford otomobiller ya da araçlar üzerine bir araştırma yapıldığında, kuruluş hikayesinin 16 Haziran 1903 tarihine dayandığı görülmektedir. 1903 yılında Ford Motor Company ismi altında, Henry FORD tarafından kurulan bir şirkettir. Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş olup, ilk üretim tesisinin, Michigan olduğu, ana üretici firmanın bilgilendirmelerin de de yer almaktadır. Yan kuruluşlar kapsamında, Türkiye destekli ticari işletmelerin yer aldığı da görülecektir.

Ford Markasının Türkiye Ortağı Var mı?

Ford otomobillerin, binek araçların ve ticari araçların üretim aşamasında, pazarlama ve satış işlemleri aşamasında, Türk ortaklığı Bir kuruluşun bulunduğu da görülmektedir. Ford Otosan açık ismiyle, Ford Otomotiv Sanayi Anonim Şirketi, Ford Motor Company ile Koç Holding’in eşit oranda hisse sahibi olduğu bir üretim birimini, araç şirketini ya da otomobil markasını işaret etmektedir. Türkiye piyasasına bakıldığında, en fazla ihraç edilen 3 otomobil markası arasında yer almaktadır. Türkiye ortaklığı halen devam etmekte olup, 83 ülkeye araç ihracat yapılmaktadır. Kocaeli’de bulunan Gölcük ve Yeniköy fabrikaları ile Eskişehir’de bulunan İnönü fabrikası ve İstanbul’da yer alan Sancaktepe Arge merkezi ile birlikte, yedek parça deposu olacak şekilde, 3 ana merkezde Ford Otosan faaliyetlerine devam etmektedir.

Renault nerenin malı isimli makalemiz ilginizi çekebilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.