Fiat Nerenin Malı

2

Özellikle Türkiye piyasasında Fiat markası, hemen hemen tüm araç sahipleri tarafından ya da otomobiller ile ilgilenenler tarafından bilinmektedir. Yaygın olarak kullanılmasına, özellik ile Türkiye piyasasında tercih edilmesine rağmen, Fiat nerenin malı? Sorusunun karşılığının net olarak, birçok araç sahibi tarafından ya da otomotiv sektörü ile ilgilenen ya da arabalara ilgi duyanlar tarafından bilinmediği görülmektedir.

Fiat Genel Merkezi, Torino İtalya olarak bilinmelidir. 1899 yılında Giovanni Angelli tarafından, Torino İtalya üzerinde kurulan bir şirkettir. İsmi incelendiğinde, Fabbrica İtaliana Automobili Torino kelimelerinin kısaltıldığı görülecektir. Fiat aslında bu kelimelerin kısaltılmasından meydana gelmiştir. Fiat Chrysler Automobiles ve FCY İtaly üst kuruluşlarında halen üretilmeye devam etmektedir.

Fiat Hangi Ülkeye Aittir?

Türkiye piyasasında sıradan otomobil kullanıcılarının bildiğinin aksine, Fiat Türk markası değildir. Peki Fiat hangi ülkeye aittir? Fiat markası, İtalyan kökenli arabaları temsil etmektedir. Torino İtalya üzerindeki fabrika aracılığı ile uluslar arası piyasaya satılmakta olup, oluşturulan ortaklıklar ile farklı ülkelerde üretim işlemlerinin, farklı model üretim işlemlerinin yapıldığı ve satışlarının gerçekleştirildiği de görülebilir. Ticari araç ve otomobil olacak şekilde 2 farklı kategoride seriler kullanıma ya da ihtiyaç sahiplerinin ilgisine sunulmaktadır. Otomobil serisine bakıldığında, Egea Ailesi, Egea Hatchback, Yeni 500L, Egea Sedan gibi dört farklı üretimin gerçekleştirildiği görülecektir.

Zerafet ve çekicilik, aynı zamanda sürüş keyfi sloganı ile piyasaya sürülen Egea serisinin, son dönemde Türkiye pazarında da oldukça fazla görülmeye ve tercih edilmeye başlandığı dikkat çekmektedir. Ticari araçlar kategorisine bakıldığında ise, Fiorino Combi, Fiorino Cargo Doblo Combi, Doblo Cargo, Pratico, Ducato Van, Ducato kamyonet, Ducato minibüs ve Fullback gibi serilerin olduğu görülecektir.

Kia Nerenin Malı hakkında yazımız ilginizi çekebilir.

2 Comments
  1. Yusuf says

    Orta halli bir maddi durumum var ve Fiat’ın yerli mercedes şeklindeki yorumlanmasına katılan biriyim, bence tercih edilebilir bir araba markası.

  2. Tarık says

    Evet hep büyüklerimden Fiat yerli Mercedestir diye duyup duruyordum. Araştırmak istediğimde bu siteyle karşılaştım ve İtalyan markası olduğunu sayenizde öğrendim. Bilgiler için teşekkür ederim.

Leave A Reply

Your email address will not be published.