Eksantrik Mili

4

Kam mili ismiyle de bilinen eksantrik mili krank mili ile bağlantılı yardımcı bir mildir. Bu milin çalışma şekli motor durumuna göre değişmektedir. Dört zamanlı olan motorlarda krank milinin iki tur atmasıyla eksantrik mil 1 turunu tamamlamış olur. İki zamanlı motorlarda ise birebir zamanlama görülür. Araba parçaları arasında motor ve piston ile bağlantısı bulunduğundan önemli bir parça olarak geçer. Hareket gücünü ise triger kayışı ya da zincir üzerinden alır. Kam mili olarak da geçen bu araba parçası genel olarak karbon çelikten imal edilir. Kaliteli çelik alaşımlarından pres vasıtasıyla dövülerek veyahut dökülme işlemi ile tek parça şeklinde üretimi gerçekleştirilir. Milin üzerinde muy, kam ve hareket verme dişlisi bulunur.

Eksantrik Mili Ne İşe Yarar

Eksantrik milinin görev olarak krank milinden biraz daha fazla durumu vardır. Asıl amacı supapların açılma ve kapanma zamanlarını ayarlamaktır. Motorda aynı zamanda emme görevi de vardır. İçten yanmalı motorlarda kullanılan bu eksantirik milinin bileşenleri ise triger kayışı, supap ve külbütördür. Kam bölümünde yer almaktadır.

Eksantrik Mili Nerede Bulunur

Eksantirik mili motorda bulunan bir parçadır. İlkel kabul edilen 4 silindirli 8 supaplı motorlarda tek olarak, 16 supaplı yeni nesil olarak kabul edilen motorlarda ise 2 adet bulunmaktadır. Görevi zamanlama sistemi ile alakalı olduğu için triger kayışı, motor supapı ve külbütör ile aynı mevkide yer alır. Krank milinin yardımcı mili olduğu için krank milinde yer alan yuva etrafında yer almaktadır.

Eksantrik Mili Bozulursa Ne Olur

Bu milin herhangi bir şekilde hasar görmesi öncelikli olarak krank milini, daha sonrasında pistonları ve son olarak da motoru olumsuz olarak etkiler. Triger kayışının kopması ya da sıyrılması eksantirik milinin zarar görmesindeki önemli etkenler arasında yer alır. Kayışın kopma durumunda aracın otomatik stop etmesi ile motordaki ve bu parçalardaki zarar engellenir. Ancak sıyrılma durumunda eksantirik milin ve krank milinin hareketi devam ettiğinden zamanlama sistemindeki görevini yerine getiremez ve motorda kalıcı hasarların oluşmasına sebebiyet verebilir.

Krank Mili hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

4 Comments
 1. halil says

  krank mili ile bir bağlantısının olduğunu biliyodum, ama kam miline bir zarar gelince piston neden etkileniyor onu anlamadım

 2. Ferdi says

  Araçlardaki motor incelemeleri yapılırken iki ekstantrik mili olan araçlar mı yoksa tek eksantrik mili olan araçlar mı tercih edilmeli, hangisi daha verimli ve tasarruflu sürüş sağlatır?

 3. Uğur says

  Eksantrik milinin ne işe yaradığı hakkında supapların açılma kapanma zamanlarını ayarlar yazmışsınız, peki bu supap nedir, ne işe yarıyor araçlarda?

 4. Ilgaz says

  Eksantrik milinin ne işe yaradığını bugüne kadar bilmiyordum açıkçası. Gerçekten vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Leave A Reply

Your email address will not be published.