Egzoz

5

Araba parçaları arasında otomobillerin dışardan görüntüsünde kendini gösteren parçalar arasında egzoz da bulunur. Arabaların bu parçasında belirli bölümler bulunur. Giriş, yankılayıcı odası, delik dizileri ve çıkış bölümlerinden oluşmaktadır. Egzoz içten yanmalı motor kullanan araçlarda bulunur ve gazın boşaltılmasında görev alan parçanın ismidir. Motorda yaşanan çevrimler sonucunda atıklar oluşur ve bu atıkları atma görevini üstlenmektedir. Yapısı gereği 4 parçadan oluşan bu araba parçasında içerisindeki konumlandırmalar ve parçalar ses dalgalarının engellenmesini sağlayacak şekilde yapılmıştır.

Egzoz Ne İşe Yarar

Görevleri aslında 2 şekilde değerlendirilebilir. İlk olarak motorun içerisinde oluşan gaz çevrimleri çeşitli atıkları beraberinde getirir. Araba parçaları arasında yer alan bu egzoz sayesinde de atıklar dışarıya atılır ve motorun atık gazlardan kurtulması sağlanmış olur. Bunun haricinde bir de ses kirliliğini önlemektedir. Ses kirliliği kapsamındaki görevi sesi absorbe etmesidir. Susturucuya gelen ses birbirleri üzerine yansıma yapar ve bu işlem sonucunda sönümlenir. Sönümle tam anlamıyla gerçekleşemediği için de ses azaltılır ve araç dışına azaltılarak çıkmış olur. Ses kirliliği de bu şekilde önlenir.

Egzoz Nerede Bulunur

Araçlardaki egzoz parçası arabaların arka bölümünde yer alır. Arka tamponun alt kısmında konumlandırılan bu parça 4 ayrı bölümden oluşan silindire benzeyen bir görünümle araca konumlandırılmıştır. Alt kısmından yapılan kaynak sonucunda da aracın motoruna doğru giden bir borusu bulunmaktadır. Bu boru sayesinde atık gaz iletimi ve ses iletimi bu parçaya gider ve dışarı boşaltım sağlanır.

Bozulursa Ne Olur

Araçtaki gaz ve ses atıklarının gerçekleştirilmesini sağlayan oldukça önemli bir parçadır. Bu nedenle sürekli olarak kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Egzoz patlaması diye tabir edilen sorunlarda ya da herhangi bir şekilde bozulmalarında aracın çıkardığı ses değişir. Bu değişim nedeniyle araçtan daha gürültülü bir ses çıkar ve bu da ses kirliliğinin oluşmasına neden olur. Eğer arabalarda bu parça bulunmasaydı zaten sokaklarda insanlar birbirlerinin seslerini bile duyamazlardı. Bunun yanında atık gazların atılma işlevini de gördüğü için egzozdaki bir sorun direk olarak motoru da olumsuz etkiler.

Katalitik Konverter hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

5 Comments
 1. Mehmet says

  Egsoz içerisinde biriken pisliği atmanın bir yolu var mı illa sanayiye mi gitmek gerekli acaba uzun yolda atarsın diyorlar ama bu doğru mu yani gerçeklik payı var mı

 2. Ferdi says

  Aracımda egzoz patlak geziyorum ve sürekli egzoz kaynak istiyor. Yeni egzoz taktırmadan daha makul bir çözüm yolu acaba var mı

 3. Süleyman says

  Egzozdan çıkan atık gazının çevreye zarar vermesini önleyecek ek bir parça takılabilir mi ya da buna benzer bir durum mümkün mü?

 4. kemal says

  Süleyman’ın verdiği soruya cevap verilmesini rica ediyorum çünkü çevre konusundaki hassasiyetim çok büyük. Arabaların bu şekilde çevreye verdiği zararları egzoza bir parça ya da buna benzer bir durum ile çözüme kavuşturmak gerekiyor.

 5. yunus says

  Egzozlarda gaz çıkışı oluyor ve gazın fazla birikmesi durumunda patlama, yanma gibi sıkıntılar yola çıkabilir mi? Egzozda güvenlik için ne yapmak gerekiyor?

Leave A Reply

Your email address will not be published.