Disk Fren

4

Araba parçaları arasında fren sisteminde bulunan parçalar en önemliler arasında yer alır. Araçtaki fren sisteminin güçlü olması o aracın güvenilir olmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesidir. Bu fren sistemi içerisindeki önemli araba parçaları arasında da disk fren bulunuyor. Disk fren bazı bağlantı noktalarından oluşmaktadır. Bunlar piston, kaliper, tekerlek bağlantı noktası, disk ve balatalardan oluşmaktadır. Fren pedalına basıldığında sistemde yer alan hidrolik sıvı boruya iletilmektedir. Borunun içerisinde yer alan sıvı kaliperlerin arasındaki balata pistonuna iletilmektedir. Ardından da uygulanan basınç ile disk freni sayesinde aracın durma olayı gerçekleşir.

Disk Fren Ne İşe Yarar

Disk fren kaliper ile balatalar arasında yer alan diski sıkarak fren sağlayan bir türdür. Diğer bir fren türü olan kampana frenlere nazaran daha kolay bir şekilde soğuma sağladığı için performans açısından disk frenler daha iyi bir sonuç sunmaktadır. Günümüzde yer alan modern araçlarda bu nedenle genellikle kampana fren yerine disk fren kullanılmaktadır.

Bu disk fren araçların tekerleklerinin iç kısımlarında yer almaktadır. Bağlantı olarak 4 tekerle de bağlantı noktaları bulunmaktadır. Araçtaki fren pedalına basılması ile birlikte hidrolik sıvı boru içerisinden geçer ve balata pistonuna iletilir. Ardından da disk fren devreye girer, kuvvet ve basıncın tekerleklere iletimini sağlayarak aracın durmasındaki önemli görevi üstlenir. Disk frenin oluşturduğu bağlantı noktalarının hepsi araçlardaki tekerlek kısımlarının arka bölümünde yer almaktadır.

Araçlarda fren sistemi oldukça önemli bir sistem olup sağlıklı bir seyahat geçirilebilmesi, aracın kontrolünün sağlanabilmesi, güvenli sürüş için oldukça önemli bir sistemdir. Bu fren sisteminde yer alan en önemli parçalardan bir tanesi de özellikle iletimden sonra aracın durma noktasına ulaşmasındaki görevi nedeniyle disk frendir. Bu disk freninde hidrolik sıvının markasına kadar pek çok noktaya dikkat edilmesi gerekir. Çünkü disk freninin bozulması durumunda araçtaki fren sisteminde çöküntüler meydana gelir. Bu da aracın sağlıklı kontrol edilmesini engeller, güvenilir sürüşün ortadan kalkmasını sağlar ve araca zarar verir.

Debriyaj hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

4 Comments
 1. Yelda says

  disk frenin önemini bu yazıdan sonra gerçekten daha iyi anladım, en kısa zamanda arabamı kontrol ettirmeliyim

 2. Mehmet says

  Ben opel astra kullanıyorum. Aracımda özellikle son zamanlarda frene bastığımda zaman zaman boşlamaların olduğunu fark ettim. Acaba disk frenle mi alakalı bir sorun var?

 3. taner says

  Disk fren arabalarda parça olarak incelenmesi, kontrollerinin yaptırılması özellikle araçlarda güvenli sürüş açısından çok önemli. Herkes bence sık sık kontrollerini yaptırmalı.

 4. Ahmet says

  Disk fren gerçekten oldukça önemli bir araba parçasıymış vermiş olduğunuz bu bilgilerde bunu bir kez daha gördüm. Sıklıkla kontrollerini artık bu makaleyi okuduktan sonra yapacağımı söyleyebilirim.

Leave A Reply

Your email address will not be published.