Diferansiyel

3

Arabalarda akslar bulunur. Diferansiyel de bu akslar ile ilgili araba parçaları arasında yer alır. Bu araba parçasının sağlıklı çalışabilmesi için ilk önemli kural yağlama işlemidir. Diferansiyel yağlama işlemleri özel yağları ile yapılır. Yağlama işlemi yuvarlak dişli bölümüne dökülerek başlar ve mekanizma içerisinde dolaşması sağlanır. Zaten altında yağ boşaltımını sağlayan, üstünde de yağ eklenmesin sağlayan toplamda 2 adet tıpa bulunur. Şanzıman ile bağlantısını ise şaft yapar. Esnek bir yapıda olan bu şaftın bu şekilde olmasının sebebi şanzımanın her durumda düz konumunu korumasını sağlamaktır.

Diferansiyel Ne İşe Yarar

Stabilite ortam yaratılması için gerekli olan bir parçadır. Araba parçaları arasında önemli olan bu parça sayesinde iki aks arasındaki farklı hız dönmeleri dengelenmiş olur. Devir dengesini sağlayan özellikle virajlara girildiğinde sol ve sağ tekeler arasındaki farklılıkların dengelenmesi için gereklidir. Aynı zamanda bu araba parçası tork artışını da sağlar. Şafttan hareketini alan diferansiyel 90 derece açı ile döndürme işlemini gerçekleştirerek hareketi akslara iletir. Yani tekerlere o anki duruma göre güç veren bir mekanik dişli sistemi olarak adlandırılabilir.

Diferansiyel Nerede Bulunur

Motor ve vites kutusu, transfer kutusu ile birbirlerine bağlı olarak çalışan arabadaki parçalardır. Diferansiyel iki teker arasında yer almaktadır. Yarım dişli şaft ile de tekerlekle arasındaki bağlantı sağlanmaktadır. Toplamda 4 kısımdan oluşur. Yağları, şaft, universal mafsallar ve sabit hız mafsallar bu parçanın kısımlarıdır. Sabit hız ise dış kısım, bilyalar, iç top ve kauçuk körük şeklinde toplamda 4 parçadan oluşur.

Diferansiyel Bozulursa Ne Olur

Bir aracın hareketindeki dengeyi sağlayan en önemli araba parçaları arasında yer alır. Diferansiyelin bozulması özellikle virajlarda aracı oldukça olumsuz etkiler. Bu parça sayesinde araç eğer virajdaysa ve sağa dönüleceği varsayılırsa sağda bulunan arka tekerleğin soldakinden daha az dönmesi gerekir ve bu durumu sağlayan diferansiyeldir. Diferansiyelde bir problem oluşması durumunda bu denge sağlanamaz, aracın dönüşü zorlanır. Bu durum da şasi ve aksın kırılması gibi sonuçlara yol açabilir.

Piston hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3 Comments
  1. Mehmet says

    Anladığıma göre diferansiyel araçlarda oldukça önemli bir durum. Aracımın diferansiyelini nasıl koruyabilirim

  2. Beril says

    Aracımda özellikle direksiyon hakimiyetini hafifçe bıraktığım zaman sağa çekmeler oluşuyor. Denge konusunda bu diferansiyelin önemini vurgulamışsınız acaba benim aracımda diferansiyelde mi bir problem var?

  3. Tarık says

    Devir bir araçta en önemli dengesi sağlanması gereken ve iyi tutulması gereken bir durum. Diferansiyelin önemi de belirttiğiniz gibi buradan geliyor. Dengesini sağlayan oldukça önemli bir araba parçası.

Leave A Reply

Your email address will not be published.