Debriyaj

4

Debriyaj araba parçaları arasında aracın iç kısmında bulunan parçadır. Pedal sisteminde yer alan bu parça sayesinde vites kutusu ile motor arasındaki bağlantı sağlanır. Bir nevi elektrik devresindeki anahtar görevini görmektedir. Vites değişiminde motor ile bağlantıyı keserek değişime olanak sağlayan araba parçaları arasında yer alır. Geçmiş günlerde debriyaj yapımında asbest kullanılmıştır. Şu an günümüzde ise organik bileşenli olan reçine ile bakır telli diskler kullanılmakta ya da seramik materyaller kullanılmaktadır. Seramik materyaller daha çok yük taşıyan kamyonlarda ya da yarış arabalarında kullanılır.

Debriyaj Ne İşe Yarar

Debriyajın görevi motor ile vites kutusu arasında irtibatı kesmektir. Bu sayede de vites değişim sağlanır. İlk ve en önemli görevi hareket esnasında motor ile vites kutusundaki bağlantı dengesini ayarlamak ve sarsıntısız olarak hareket etmesini sağlamaktır. Geçici olarak motor ve vites kutusu arasındaki iletim durumunu keserek bunu sağlar. Bir de motor ile güç aktarma organlarının bağlantısını kesme görevi bulunmaktadır.

Debriyaj Nerede Bulunur

Debriyajın en son kısmı aracın pedallar bölümünde bulunur. Bu da bir pedal olarak geçer. Araçlarda bulunan 3 pedal arasında bu pedal en sol kısımda yer alır. Debriyaj sisteminde bazı bölümler bulunmaktadır. Bunlar volan, baskı plakası, kavrama diski, bağlantı kapağı ve bağlantı merkez pimi olarak adlandırılabilir. Pedal kısmı haricinde görüntüsü yarım dairenin biraz daha fazlası şeklinde tabir edilebilir. En dış tabakasında dişleri çark şeklinde yer almaktadır. İçinde de debriyaj sertliğini ayarlayan çeşitli esnekliklerdeki yaylar bulunmaktadır.

Debriyaj Bozulursa Ne Olur

Vites kutusu ile motor arasındaki en önemli bağlantı noktası olan debriyajın sağlıklı tutulması gerekmektedir. Motorun istediği devire göre vites değişimi gerçekleşir ve bu vites değişimleri sırasında manuel vitesli otomobillerde bu parçanın önemi büyüktür. Debriyajın bozulması halinde istenilen devire aktarım yapılamaz, bu nedenle de istenilen hıza ulaşılamaz. Hareket esnasında bu pedalda oluşabilecek ani bir sorun durumunda motorun istediği hız ile aracın hızını dengeleyecek vites değişimi gerçekleşemeyeceğinden motorda hasarlar oluşabilir.

Egzoz hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

4 Comments
 1. Cahit says

  Volkswagen polo aracım var ve ben yarım debriyaj araç kullanıyorum arkadaşlarım bu şekilde araba sürülmez diyorlar acaba bu durum ilerleyen zamanda bir sıkıntı çıkarır mı acaba

 2. Tufan says

  Araba sürmeye başladığımda başlarda nefret ettiğim ama sonra kullanmasını öğrendikçe hoşuma giden bir arabanın en büyük parçası bu debriyaj.

 3. Yasemin says

  Ben debriyajlı arabalardan hiç hoşlanmıyorum ya kontrol edemiyorum sürekli stop ediyor araba, en iyisi otomatik vites…

 4. melih says

  Bu debriyaj konusunda dizel araçlarda daha rahat ediyorum ama benzinli araçlarda daha çok dikkat edilmesi gerekiyor, bunun nedeni ne acaba yakıt türü ile ne alakası var debriyajın?

Leave A Reply

Your email address will not be published.