Çin

Araba markaları ya da araba piyasası üzerine bir araştırma yapıyor iseniz veya beklentileriniz doğrultusunda markaları inceliyor iseniz, hedefinizde ekonomik araç modelleri bulunuyor ise, Çin araba markaları dikkatinizi çekecektir. Türkiye piyasasına da giriş yapmış olan arabalar, her ne kadar konfor yönünden ve sürüş keyfi yönünden, beklenen randımanı sağlamıyor olsa da, ekonomik bedelleriyle, yaygın yedek parça ve servis ağı gibi hizmetleri nedeniyle, otomobil markaları arasında, Türkiye piyasasında en fazla tercih edilen araç seçenekleri arasında yer almaya başlamıştır.

Çin arabaları kullanım kolaylıkları, sürüş konforu, maksimum güvenlik tedbiri gibi özellikleriyle değil, Türkiye piyasasında ve genel piyasada ekonomik fiyatları ile tercih edilmektedir. Ancak, her arabanın ekonomik sunum şekilleri ile karşınıza çıkarıldığını düşünmemelisiniz. Farklı modeller üzerinden de satış işlemleri gerçekleştirilmekte olup, daha yüksek fiyatlar ile ya da piyasa standartlarındaki fiyatlar ile karşınıza çıkan bu tip arabaların, konfor, sürüş keyfi, yol tutuşu, güvenlik tedbirleri ile diğer modelleri ya da diğer ülke modellerini aratmayacak seviyelerde yer aldığı da görülebilmektedir.

Çin Araba Markaları Listesi ve Logoları

Çin arabaları denilince genelde ucuz, kalitesiz, gösterişsiz arabalar şeklinde bir algı ortaya çıkmaktadır. Evet, bu tip araba seçeneklerine bakıldığında ya da Çin araba markaları listesi üzerinde bir değerlendirme yapıldığında, düşük fiyatlı araba seçeneklerinin piyasada var olduğu, sıfır ve ikinci el hizmetlerinde de uygun fiyatlı araç satışlarının gerçekleştiği görülecektir. Bu arabaların modelleri ve cinsleri tespit edilmek istendiğinde, Çin arabaları logoları üzerinden hareket edilmesi, görülen logo ile Çin menşeili araçlara rastlanması mümkündür. Hepsi aynı sınıfta yer almamak ile birlikte, lüks açısından, konforlu seyahat açısından tasarlanmış, ekstra donanımlar ile takviye edilmiş araç tiplerinin bulunduğu da görülecektir.

Türkiye piyasasında bu araçlar konusunda bir araştırma yaptığınızda, karşılaşacağınız seçeneklerin ilk sırasında, Chery gelecektir. DFM diğer Çin malı araba seçeneklerini meydana getirmekte olup, en fazla bilinen güvenlik tedbirleri ve güvenilir araba sloganı ile piyasada, uluslararası piyasada kendini gösteren Volvo marka arabalarda, İsveç’in ortaklığı ile üretilmekte ve ihtiyaç sahiplerinin karşısına çıkarılmaktadır.

Çin Araba Markaları Listesi

 • Chery
 • Geely
 • Great Wall
 • DFM
 • Qoros

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Çin Arabaları

Türkiye piyasasına baktığınızda, Çin malı araba satışlarının sıfır ve ikinci el araba satışlarında yaygın olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Özellikle Chery model araba satışları ön plana çıkmış olup, bu modelin farklı versiyonları kullanılan ya da tercih edilecek seçenekler arasında bulunmaktadır. En çok tercih edilen Çin araba markaları sıralamasında:

Chery modelinin;

 • Alia
 • Chance
 • Kimo
 • Niche

gibi serileri yer almaktadır. Yeni segment araç tanımlamasında bulunan bu araç modellerinin fiyatlarının, uygun bedellerle sunuluyor olması tercih edilmelerindeki en önemli etkenler arasındadır. Çin arabaları veya Çin’de üretilen arabalar üzerine bir inceleme yaptığınızda, donanım açısından manuel, otomatik, yarı otomatik gibi seçenekler ile karşılaşmanız mümkündür. Standart donanım tanımlamasının içerisinde, genelde arka park sensörü, analog klima, ABS ve ESP, elektrikli 4 cam, merkezi kilit, immobilizer, hidrolik direksiyon, katlanır koltuklar, elektrikli aynalar, sis farları, USB/AUX gibi özelliklerin yer aldığı görülecektir.

Chery

Çin araba markaları olarak bir tanımlama yapıldığında, ilk sırada hiç şüphesiz ki, chery model arabalar gelecektir. 1997 yılında kurulan fabrika üzerinden üretilen ve piyasaya sunulan bu marka arabaların, hala piyasada üretilir vaziyette olduğu ve satışa sunulduğu görülmektedir. Wuhu Xinlian Shipbuilding Co. Ltd ve Caoa Chery yan kuruluşları ile çalışan firma, Çinli Otomotiv şirketi sıfatı ile üretimine devam etmektedir ve Çin hükümeti tarafından kurulmuş bir devlet şirketi olarak görülmektedir. İthal araç sınıfında Türkiye’ye getirilen bu arabanın farklı versiyonları piyasada yer almaktadır ve yeni serilerinde yakın bir gelecekte, Türkiye piyasasında görüleceği belirtilmektedir. Chery marka arabalar ifadesinde;

 • New Alia
 • New Chance
 • New Kimo
 • New Tiggo 3
 • New Tiggo FL 3
 • New Tiggo 5

gibi modellerin yer aldığı görülmektedir. Arabalar genel anlamda binek ve SUV olacak şekilde 2 gruba ayrılmıştır. Dinamik tasarım, kaliteli malzeme ile çevre dostu, DVVT güçlü motor, gelişmiş teknoloji konfederasyonu güvenlik tedbirleri, sessiz ve rahat bir sürüş alanı, kartal gözü, akıllı far sistemi gibi özellikler ile binek tipi araçların her geçen gün tercih edilmeye başlandığı, dikkat çekici özelliklerdir. Çin arabaları hangileri? Şeklinde yapılacak araştırmanın ilk sırasında, Cherry serisinin temsilcilerinin geldiği, Türkiye piyasasında da dikkat çeken bir özelliktir.

DFM

Çin menşeili araba seçeneklerinden bir grubunu da, merkezi Wuhan’da bulunan Çinli Otomotiv şirketinin temsilcisi olan, DFM meydana getirmektedir. Çin’in 2. büyük araç üreticisi olarak dikkat çeken Dongfeng Motor isimli şirket tarafından, 1969 yılında kurulan şirketin kurucuları arasında, Zhu Yanfeng bulunmaktadır. Donfeng Motor Group yan kuruluşları ile çalışan şirketin üretmiş olduğu araç modellerinin, halen Türkiye piyasasında da sıfır ve ikinci el olacak şekilde satışta bulunduğu görülecektir. Çin marka arabalar tanımlamasının 2. sınıf temsilcilerinin meydana getiren bu versiyonun Türkiye piyasasındaki temsilcileri arasında;

 • Succe
 • Rich
 • DFM Kamyonet
 • DFM Panelvan
 • DFM çift kabin kamyonet

gibi modeller yer almaktadır. Bütün marka ve modelleri bütün Çin arabaları markası seçenekleri için, orijinal yedek parça satış işlemlerinin de yaygın bir şekilde gerçekleştiği görülmektedir. Türkiye üzerinde açılmış resmi yedek parça satış sitesi üzerinden satış işlemleri gerçekleşmekte olup, ucuz yedek parça temin edilebilecek, ucuz ve garantili yedek parça temin edilebilecek araç modelleri olması nedeniyle de, tercih edilen araba seçeneklerinden bahsedilmektedir. İkinci el piyasası hareketli olmak ile birlikte, tek kabin, çift kabin modellerinin yeni versiyonlarının, Türkiye piyasasında ekonomik fiyatlar nedeniyle az da olsa tutulduğu görülebilmektedir.

Araba Markaları ve Ülkeleri için tıklayınız.

18 Comments
 1. Nazım says

  Çin denilince özellikle ülkemizde akıllarda kalite konusunda şüphe bırakıyor. Söz konusu araba tercihi olduğu için Çin piyasasına ben olsam yönelmezdim.

 2. tümer says

  Nazım arkadaşıma katılmıyorum. Evet bazı konularda Çin markası oldukça sıkıntılı çıkabiliyor ancak teknoloji açısından eğer detaylı incelersen araba markalarında oldukça başarılı bir şekilde teknolojisini uyguluyor.Bu markalar tercih edilebilir yani…

 3. yunus says

  Çin araba markalarının bulunduğu listede diğer ülkelerinkini dışarıda bırakırsak Cehry markasını tercih etmenizi öneririm. Eğer Çin araba markalarından bir araç almak istiyorsanız diğer markalarına göre en yüksek performans bu markadadır.

 4. Ilgaz says

  Ben bu araba markalarından hiç birini daha önce duymamıştım açıkçası Çin araba markalarını da fazla araştırmadım. Ancak bu site sayesinde oldukça detaylı bilgileri öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim.

 5. Sefer says

  Çin araba markalarında genel olarak gördüğüm ve duyduğum problem araçların güvenilirlik ve konfor sorunu. Açıkçası bu markaları hiç deneme fırsatı bulamadım gerçeklik payı bulunuyor mu bu duyumlarımın?

 6. Tarık says

  Çin üretimi araçların bu markaları hakkında bir fikir sahibi değildim, bilmiyordum. Bu site sayesinde genel bir bakışım oluştu ancak yine de Alman, İngiliz ve Fransız araba markalarının yanında benim açımdan sönük diyebilirim.

 7. Selda says

  Çin ülkesine özellikle bizim ülkemizde bir ön görü var ve bu ön görü olumsuz, ben de buna katılıyorum. Çin araba markasını araç alırsam eğer tercih edebileceğimi hiç düşünmüyorum.

 8. Ahmet says

  Chery ve DFM markaları hakkındaki bilgilere ilk kez bu sitede ulaştım diyebilirim. Açıkçası bahsettiğiniz markaları tercih edeceğimi düşünmüyorum.

 9. Algın says

  Benim Çin araba markalarının hiçbirinden bu siteye giriş yapmadan önce bilgim yoktu. Bu site sayesinde ülkelerin ne tür modellerinin ve markalarının bulunduğunu öğrenmiş oldum.

 10. Meltem says

  Dünyadaki piyasada yer alan o kadar otomobil markası ve özellikle Alman araba markaları varken pek tercih edeceğimi zannetmiyorum. Yine de çok genel kültür açısından çok iyi oldu, teşekkür ederim.

 11. Miray says

  Chery ve Geely modellerini birkaç kez bu Çin araba markalarında araştırmıştım. Özellikle diğer markalarına göre daha güzel diyebilirim.

 12. Çiğdem says

  Çin araba markalarını inceledim ama gerçekten o kadar marka varken benim tercihim de Çin olmazdı açıkçası.

 13. Müslüm says

  Chery ve diğer markalar hakkında birkaç bilgi duymuştum ama gerçekten ben olsam tercih etmezdim.

 14. Neriman says

  Çin araba markaları benim tercih edebileceğim markalar değil. Şahsen Alman araba markalarının daha güçlü ve konforlu olduğunu düşünüyorum

 15. Tamer says

  Ülkemizde Çin arabaları maalesef çok kullanılmıyor ve tavsiye edilmiyor ama ben çin üretimi Chery markasını kullanıyorum diğer ülkelerin arabalarına göre zayıf olsa da orta düzeyde araba arayanlara tavsiye ediyorum

 16. Ozan says

  Çin araba markalarından sadece Chery modelini duymuştum. Pek iyi yorumlar alamadım ama bu sitede biraz daha araştırıp özelliklerini okuduktan sonra daha iyi düşüncelerim oluştu.

 17. Berat says

  Çin arabalarından nefret ediyorum bence Çin araba üretmeyi bilmiyor bir keresinde Chery modelini almıştım bu zamana kadar aldığım 6. arabaydı ve en kötüsüydü

 18. Serdar says

  Ben de Çin araba markalarında Chery markasını duymuştum sadece. Bu markanın modelleri için güzel şeyler söylüyorlar ama mevzu bahis Çin olunca açıkçası ben güvenemiyorum

Leave A Reply

Your email address will not be published.