Benzin Motoru

1

Motor tipleri açısından genel olarak benzin motoru, dizel motoru ve wankel motorları arabalarda araba parçaları arasında kullanılan 3 türdür. Ancak günümüzde bakıldığında en çok kullanılan motor tipi olarak benzin motorunun bulunduğu görülebilir. Benzin motorlarında %20lik verim hala aşılabilmiş değildir ancak yine de kullanılmaya devam ediliyor. Elektrikli motorlar piyasaya hızla girmeye devam etse bile özellikle petrolün tam olarak bitmesine kadar bu tür motor tiplerinin kullanılmasına devam edilecektir. Bu motor tipi 1876 yılında Alman mühendis NikolausOtto tarafından bulunmuştur. O zamanlarda maksimum %3 ile %5 arasında verim sağlanırken bugün ise Ferrari motorlarında bile %20’ye kadar bu verim gücü çıkış göstermiştir. Araba parçaları arasında yer alan bu benzin motorunda 4 zamanlı bir motorda çeşitli çalışma safhalarının bulunduğu görülmektedir. Bunlar emme, sıkıştırma, yanma ve egzoz safhalarıdır.

Benzin Motoru Emme Safhası

Benzin motorunda yer alan ilk emme safhasında temiz hava ve benzin karışımları emme kanalında yer alan supapın açılması ile birlikte ve pistonunun aşağıya doğru gerçekleşen hareketinden oluşan bir vakum etkisiyle silindir içerisine geçişi sağlanıyor. Bu safha da emme safhası olarak isimlendirilmektedir.

Benzin Motoru Sıkıştırma Safhası

Emme safhasının hemen ardından benzin motorunda sıkıştırma safhası devreye girer. Bu sıkıştırma safhasında ise silindir içerisine emme görevinde giren hava ve benzin karışımının bu sefer piston hareketinin yukarı doğru yapılması ile sıkıştırma başlar ve bu şekilde gelişir. Bu sayede sıcaklık ve basınç oldukça yükseltilir ve çok ufak bir hacme bunlar hapsedilir. Yalıtımı sağlayan ise iki sübapın da kapalı konumda olmasıdır.

Benzin Motoru Yanma ve Egzoz Safhası

Benzin motorunda incelenecek olan son iki safha ise yanma ve egzoz safhalarıdır. İlk olarak yanma bölümü incelendiğinde burada sıkıştırılan benzin ve hava karışımının sübaplarınorta bölümünde yer alan buji ile ateşlenmesi olur. Böylelikle de yanma olayı gerçekleşir. Ardından egzoz bölümünde yanmış artık gazlar üst kısma doğru ilerleme kaydeder ve böylelikle de motordaki artık gazların tümü egzoz vasıtası ile araç dışına çıkartılmış olur.

Soğutma Sistemi ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

1 Comment
  1. yeliz says

    Benzin motoruna göre dizel motorun yakıt tüketimlerinde daha uygun olduğunu duymuştum. Bu doğru mu gerçekten yakıt tasarrufu için dizel motor mu seçilmeli?

Leave A Reply

Your email address will not be published.