Audi Q Serisi Modelleri Yakıt Tüketim Değerleri

6

Audi Alman araba markaları arasında yer alan tasarım seçenekleri ile her yaş grubuna model üretmekte olan bir marka olarak yer almaktadır. Markanın en çok tutulmakta olan Audi Q serisi modellerini incelediğimiz takdirde ise teknolojik ve konfor anlamında birçok yeniliğe öncülük ettiğini görmekteyiz. Audi Q serisi yakıt tüketimi olarak incelediğimizde Q2, Q3, Q5 seçeneklerinin yakıt tüketim olarak daha uygun olduğunu görüyoruz. Q serisi içerisinde yer alan modellerin en dikkat çeken özelliği ise geniş ve jeep formunda tasarımlara sahip olmasıdır.

AUDİ Q Serisi Modelleri ve Yakıt Tüketimi

MODELŞEHİR İÇİŞEHİR DIŞIORTALAMA
Q2 Dynamic 1.0 TFSI6,1 lt5 lt5,4 lt
Q2 Sport 1.0 TFSI6,1 lt5 lt5,4 lt
Q2 Design 1.0 TFSI6,1 lt5 lt5,4 lt
Q2 Dynamic 1.4 TFSI6,5 lt4,9 lt5,5 lt
Q2 Sport 1.4 TFSI6,5 lt4,9 lt5,5 lt
Q2 Design 1.4 TFSI6,3 lt4,6 lt5,2 lt
Q2 Dynamic 1.6 TDI4,6 lt4.3 lt4,3 lt
Q2 Sport 1.6 TDI4,4 lt4 lt4,1 lt
Q2 Design 1.6 TDI4,4 lt4 lt4,1 lt
Q3 1.4 TFSI7,4 lt5,4 lt6,2 lt
Q3 2.0 TDI6,6 lt4,9 lt5,5 lt
Q5 Dynamic 2.0 TDI quattro5,6 lt5,1 lt5,3 lt
Q5 Sport 2.0 TDI quattro5,4 lt4,8 lt5 lt
Q5 Design 2.0 TDI quattro5,4 lt4,8 lt5 lt
Q7 2.0 TFSI quattro8,9 lt6,5 lt7,4 lt
Q7 3.0 TDI quattro6,3 lt5,6 lt5,9 lt
AUDİ Q seris modelleri yakıt tüketimlerine bu tablodan ulaşabilirsiniz.
ÖNEMLİ NOT: Yakıt tüketim değerleri fabrika verilerine göre yazılmıştır, aksesuar, paket, v.b. eklenmesi çıkarılması durumunda ve kullanıcıya bağlı olarak + - oynama olabilir.

Q serisi içerisinde yer alan araçlarda en ön planda yer alan seçenek ise güven özelliğidir. Ailelerin çok tercih etmekte olduğu seri içerisinde desteklenmiş gövde ve hava yastıkları yer almaktadır. Seri her hangi bir kaza anında yer alan hasarı en aza indirebilecek şekilde bir tasarıma öncülük etmektedir.

Q2 Sport 1.0 TFSI yakıt tüketimi şehir içindeki yakıt tüketimine bakıldığında, modelin 6,1 lt/ km yakıt tüketiminde bulunduğu söylenebilecektir. Aynı şekilde şehir dışındaki yakıt tüketimine bakıldığında da, 5,0 lt/ km yakıt tüketiminde bulunduğu görülmektedir. Aracın yakıt depo hacmi 50 lt olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra modelin yakıt tipi de süper kükürtsüz ROZ 95 şeklindedir.

Audi Q2 Dynamic 1.0 TFSI yakıt tüketimi konusu incelenmek gerekir ise, modelin şehir içinde 6,1 lt/ km yakıt tüketiminde bulunduğu, aynı zamanda da 5,0 lt/ km yakıt tüketimini şehir dışında harcadığı söylenebilir. Bu sayıların da bu model için ortalama bir sayı olduğu söylenmelidir. Ayrıca aracın yakı deposunun hacmi de 50 litre olarak belirlenmiştir. Yakıt tipi de süper kükürtsüz ROZ 95 şeklindedir.

Audi Q2 Dynamic 1.4 TFSI yakıt tüketimi konusuna baktığımızda, aracın yakıt tüketiminin şehir içinde ortalama olarak 6,5 lt/ km, şehir dışında ise 4,9 lt/ km yakıt harcayacağı görülecektir. Özellikle de yakıt deposu, 50 litredir ve benzin tipi de süper kükürtsüz ROZ 95 şeklinde belirlenmiştir.

Q2 Sport 1.4 TFSI yakıt tüketimi açısından incelendiğinde, aracın şehir içinde 6,5 lt/ km, şehir dışında ise 4,9 lt/ km yakıt harcadığı görülebilmektedir. Aracın yakıt deposunun ise pek çok araç ile benzer bir özellik olarak 50 litre şeklinde belirlenmiş olduğu söylenebilecektir. Aracın yakıt tipi ise Süper Kükürtsüz ROZ 95 olduğu söylenebilmektedir.

Audi Q2 Design 1.6 TDI yakıt tüketimi açısında incelendiğinde, modelin şehir içinde ve dışında farklı yakıt harcayacağı söylenmelidir. Modelin şehir içinde yaklaşık olarak 4, 6 lt/ km şehir dışında ise 4,3 lt/ km yakıt harcadığı söylenebilmektedir. Bunun yanı sıra aracın yakıt depo hacmi ise edinilen bilgiler ışığında 50 litre olmaktadır.

Q2 Sport 1.6 TDI yakıt tüketimi konusu incelenmek istenirse, özellikle de üzerinde durulması gereken asıl konu şehir içi ve dışında harcamış olduğu yakıt tüketimini söylemek gerekecektir. şehir içinde 4,6 lt / km yakıt tüketiminde bulunan bu modelin, şehir dışında da 4,3 lt/ km yakıt tüketiminde bulunduğu söylenmelidir. Ayrıca 2018 modellerine göre de yine yakıt depo hacminin doğrusal bir sayı ile karşımıza çıktığı görülür. Bu modelin de yakıt depo hacmi 50 litre olarak görülebilmektedir.

Q2 Dynamic 1.6 TDI yakıt tüketimi konusuna bakıldığında, aracın hem şehir içinde hem de şehir dışında farklı oranlar ile yakıt harcadığı görülebilecektir. Özellikle de her araçta olduğu gibi bu araçta şehir dışında daha az yakıt harcamaktadır. Şehir dışında 4,3 lt/ km yakıt harcayan bu model, şehir dışında 4,3 lt/ km yakıt harcayabilmektedir. Aracın yakıt depo hacminin de diğer pek çok modelinde olduğu gibi 50 litre olarak belirlenmiş olduğu söylenebilecektir.

Audi Q3 2.0 TDI Quattro yakıt tüketimi konusuna baktığımızda aracın şehir içinde 6,6 lt/ km yakıt harcadığını görürürüz. Bu aracın özelliklerine göre diğer pek çok araçtan ve modelden daha fazla gözükse de aracın özelliklerine göre sabit bir rakam olabilecektir. Ayrıca aracın şehir dışında tüketmiş olduğu yakıt miktarı da 4,9 lt/ km olarak belirlenmiştir. Aracın yakıt depo hacminin ise 64 lt olduğu görülmektedir. Yakıt tipi ise dizel kükürtsüzdür.

Audi Q5 Design 2.0 TDI Quattro yakıt tüketimi konusuna bakıldığında bu modelin pek çok model içerisinden daha az yakıt harcadığı görülebilecektir. Aracın şehir içinde ve dışında farklı oranlarda  yakıt harcadığı görülmektedir. Şehir içinde 5,6 lt/ km yakıt tüketirken, şehir dışında 5,1 lt/ km yakıt tüketmektedir. Yakıt depo hacminin ise standart ölçülerde sayılabilecek şekilde belirlenmiş olduğu söylenebilir. Yakıt depo hacmi 65 litre olan bu modelin, yakıt tipi dizel kükürtsüz şeklinde kayıtlara geçmiştir.

Audi Q5 Sport 2.0 TDI Quatto yakıt tüketimi konusuna bakıldığında bu durumun diğer araba modellerinde de olduğu gibi şehir içinde ve dışında farklılık göstereceği unutulmamalıdır. Bundan dolayı da değişebilen bu verinin, markaya göre oldukça düşük olabilecek bir yakıt tüketimi gerçekleştirdiği söylenebilir. Aracın yakıt tüketimi  şehir içinde 5,6 lt/km iken; şehir dışında bu oran azalmaktadır. Aracın şehir dışında tüketmiş olduğu yakıt ise 5,1 lt/ km olmaktadır. Ayrıca aracın yakıt depo hacminin ise 65 litre olarak belirlenmiştir. Aracın yakıt tipi dizel kükürtsüzdür.

Audi Q serisi modelleri olarak baktığımızda ise Q2 modelinin şehir içerisinde 5,5 ve şehir dışında ise 4,1 yakıt tüketimini görüyoruz. Bu rakam Q3 modelinde ise şehir içerisinde 6,2 litre ve şehir dışında ise 5,0 litre olarak yer almaktadır. Q5 modelini incelediğimizde şehir içerisinde 7,2 litre tüketim yer alırken şehir dışında 4,9 litre yakıt tüketimi yer almaktadır. Son olarak Audi Q serisi yakıt tüketiminde ise Q7 modeli yer almaktadır. Şehir içerisinde 7,8 litre yakıt tüketimi yer alırken bu rakam içerisinde 5,9 litreye gerilemektedir.

Güncelleme tarihi: 02.04.2018

6 Comments
 1. Sıla says

  Ben bir araçta yakıt tüketimine çok önem veriyorum. Nitekim Audi markasının Q serilerinde de çok yüksek yakıt tüketimleri yok çok güçlü performansları bulunmasına rağmen. Ben olsam Q2 Design 1.6 TDI modelini tercih ederdim.

 2. Ferhat says

  Genel olarak bakıldığında Audi Q serisinin tüm araçlarında yüksek olmayan bir yakıt tüketimi tablosu ile karşılaşmaktayım. Gerçekten tercih edilebilir bir seri.

 3. Feyza says

  Audi Q serisinin yakıt tüketiminde neredeyse en yüksek yakıt tüketimi Q7 2.0 TFSI quattro modelinde bulunuyor, ancak yine de çoğu markanın araçlarına göre ortalama düzeyde olan bu seviye, bu markanın Q serisinde en yüksek tüketim olarak karşıma çıkıyor. Gerçekten hayran kaldım.

 4. Serkan says

  Ben Audi’nin Q serisinde özellikle Q2 Design 1.4 TFSI modelini çok beğeniyordum ve bu modelin yakıt tüketimini merak diyordum. Bana yakıt tüketimi özelliklerine baktığımda oldukça uygun geldi bu vermiş olduğunuz tabloda.

 5. erdal says

  Audi’nin Q7 3.0 TDI quattro modelinin 3 motor olmasına rağmen yakıt tüketimi bana çok tasarruflu geldi açıkçası… Zaten konfor açısından da mükemmel bir görüntüsü var araştırmıştım.

 6. dilara says

  Hemen hemen Audi’nin bu Q serisindeki modellerinde yakıt tüketimleri aynı diyebilirim. Bu derece yakın tabloda buunan bir takıt tüketimi durumunda benim tercihim aslında direk 7 serisinden olurdu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.