Ateşleme Sistemi

3

Ateşleme sistemi içten yanmalı motorlarda bulunan bir sistemdir. Araçlardaki yakıt hava karışımının tutuşturulması için gerekli olan yüksek sıcaklığı üretmekle görevlidir. Çeşitli araba parçalarının birleşmesi ile bu  sistemi oluşmaktadır. Bu sistem genellikle benzinli taşıtlarda kullanılmaktadır. Bunun yanında buji ile ateşlemeli içten yanmalı motorlarda; otomobil, SUV, motosiklet ve kamyonetlerde görülebilir. Bu sistem düşük verimi olması, çevre kirliliğine sebebiyet vermesine rağmen halen kullanılan bir sistemdir. Ateşleme sistemi tesadüf olarak oluşmaz, distribütör tarafından ayarlanmış olan bir düzeni bulunmaktadır ve bu sistemi belirli bir zamanlama ile gerçekleşmektedir.

Ateşleme Sistemi Zamanları

Zamanlamalara bakıldığında ilk olarak emme zamanı bulunmaktadır. Pistonun en üst seviyede yer alması ile emme sübabı açılmaktadır. Ardından içeride yer alan basınç ile piston aşağıya doğru hareket eder. Piston en alt kısma gelesiye kadar hava girişi devam etmektedir. Ardından da sıkıştırma zamanına geçiş yapılır. Bu sıkıştırma işleminden sonra iş zamanı bulunur ve ateşleme sistemi burada çalışmaya başlar. Araba parçalarının bazı hareketleri sonucu bu zamanlamalar gerçekleştirilerek araçta ateşleme başlar.

Ateşleme Sistemi Bölümleri

Bu bölümlerin her biri ateşlemede aktif rol oynamaktadır. Bu bölümler buji kablosu, distribütör, rotor, yüksek voltaj bobin kablosu, distribütör gövdesi, distribütör kamı, ateşleme sinyal sensörü, ateşleme modülü, ateşleme sargısı ve bujilerdir. Bu parçaların entegre bir biçimde ve sırayla görevlerini gerçekleştirmesi sonucunda  sistem oluşmaktadır.

Ateşleme Sisteminde Sorun Olursa Ne Olur

Ateşleme sistemi 4 zamanla gerçekleşen bir sistem olup aracın çalışmasında, motorun aktif olarak görev görmesinde önemli bir görevi bulunmaktadır. Bu görevde yukarıda da belirtildiği üzere pek çok araba parçası rol oynuyor. Ateşleme sisteminde oluşabilecek bir aksilik ya da hasar demek araçtaki pek çok parçanın ve bu parçalarının bölümlerinin de hasar görülmesi anlamına gelir. Tabi ki ateşleme sistemindeki aksaklık bu nedenle ilk olarak motora zarar verir. Ateşleme sistemi sayesinde aracın çalışması sağlandığından aracın sağlıklı hareket etmesi de bu nedenle engellenmiş olur.

Disk Fren hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3 Comments
  1. Elif says

    Bu ateşleme sisteminde yer alan krank mili konum sensörü ne işe yarıyor?

  2. Meliha says

    Anladığım kadarıyla ateşleme sisteminde bir problem oluşması durumunda çok büyük sıkıntılar ortaya çıkabiliyor, bu bilgilendirme çok işime yaradı teşekkürler aracımın bakımını en kısa zamanda yaptıracağım.

  3. Faruk says

    Bir araçta motorun hasar görmesinden daha büyük bir durum bence olamaz. Bu nedenle ateşleme sistemindeki parçaların, sistemin kontrolünün düzenli olarak yapılması gerekmekte düşüncesindeyim.

Leave A Reply

Your email address will not be published.