Araba Markaları

Kişisel ihtiyaçlarınız, beklentileriniz ve hevesleriniz doğrultusunda, lüks ve güvenlik anlayışınız veya benzer özellikler kapsamında, farklı araba markaları üzerinden tercihte bulunabilirsiniz. Piyasada sıfır ve ikinci el arabalar üzerinde bir araştırma yaptığınızda, farklı araba markaları karşınıza çıkacaktır. Her biri özellikleri ile birbirinden ayrılmaktadır. Konfor, lüks, güvenlik, yol tutuşu, ek donanımlar, aerodinamik yapı, görsellik, kullanım kolaylıkları ve benzer özellikler ile ayrılan markalar bulunmaktadır. Tercih tamamen beklentilerinizle paralellik gösterecektir. Araba markaları konusunda seçim yapmanızda, almış olduğunuz aracın ikinci el piyasasını da göz önüne almanız mümkündür. Markanın geri dönüşü ya da satış işlemlerinde, parasal değeri göz önüne alıyor iseniz, tercihiniz daha farklı seçenekler üzerine yönlendirilecektir.

Araba Markaları Logoları

Arabalar üzerine bir araştırma yaptığınızda, üretici firmaların kendine has logo ile piyasada var olduğunu görebilirsiniz. Logolar firmaların kendilerini tanıtmak amacıyla tasarladığı sembollerdir. Hepsinin hikayesi bulunmaktadır. Kimisi geçmiş dönemdeki imalatlarına atıfta bulunmakta, gökyüzü sembolünü kullanmaya çalışmakta, kimisi kullandığı sarı renk ile eğlence, enerji, aynı zamanda iyimserliği ön plana çıkarmaktadır. Bazıları ise üç köşeli logolar ile üretici şirketin kara, deniz ve havadaki hakimiyetini simgelemeye çalışmaktadır. Özel lüks versiyon araçlar konusunda, araba markaları logoları üzerinde bir araştırma yapıldığında, milliyetçi öğelerin barındırıldığına rastlamak dahi mümkün olabilmektedir. Gücü, saygıyı, kaliteyi, dayanıklılığı, müşterinin kalbini, otomobilin kalbini simgeleyen, üretici firmanın baş harflerini taşıyan logoların olduğu da görülebilmektedir.

Araba Markaları İsimleri

Uluslar arası piyasada en fazla tercih edilen, dayanıklılık, konfor, kalite gibi özellikler ile ya da güvenlik ve ek donanımlar gibi özellikler ile ön plana çıkan, farklı araba markaları isimleri bulunmaktadır. Genel grup halinde veya genel klasman halinde  bir değerlendirme yapıldığında, Alman arabaları ya da İngiliz arabaları veya Amerikan arabaları ya da Çin arabaları, Fransa arabaları veya İtalyan arabaları ya da Japon arabaları şeklinde bir tanımlamanın yapılması da mümkün olabilir. Kendi içlerinde otomobil markaları isimleri şeklinde bir ayrım yapılıyor olsa da, genel anlamda üretildikleri ülkelere göre isimlendirildikleri görülmektedir.  Tercih edilmelerindeki ya da tutulmalarındaki neden, yukarıda bahsedilen kişisel beklentileri karşılayacak olan özellikleridir.

Audi Bentley Chery Alfa Romeo
BMW Jaguar Geely Ferrari
Mercedes Benz Land Rover Great Wall Fiat
Mini Lotus DFM Lamborghini
Opel Chevrolet Qoros Maserati
Porsche Chrysler Citroen Daihatsu 
Smart Dodge Dacia Honda 
Volkswagen Ford Peugeot Infiniti
Seat GMC Renault Lexus
Skoda Hammer Suzuki Mazda
Subaru Jeep Toyota Mitsubishi
Nissan

Ülkelerine Göre Araba Markaları

Arabanın tarihi 1769 yılına kadar uzanmaktadır. Fransa’da yaşayan mühendis Yüzbaşı Fardler Nicholas Joseph Cugnot tarafından, ilk kendi başına hareket edebilen bir araç icat edilmiştir. Fakat aslen 1885 yılına gelindiği zaman, içten yanmalı motor ile çalışan ilk otomobil, Alman mühendis olan Karl Benz tarafından üretilmiştir. 1885 yılından günümüze gelene kadar gelişim gösteren arabalar, ülkelerine göre araba markaları adı altında oldukça farklı seçenekler ile karşınıza çıkmaya başlamıştır. Araba markaları ve ülkeleri üzerine 1885 yılından günümüze kadar uzanan süreç içerisinde bir değerlendirme yapıldığında, İtalyan malı, Alman, Çin, Fransız, Güney Kore, Japon, Amerikan, Rus, İngiltere malı gibi farklı ülke isimlerine göre sınıflandırma yapmak mümkündür.

Alman Arabaları

Alman menşeili arabalar veya diğer ismi ile Alman arabaları sadece ülkemizde değil, uluslararası piyasada en fazla tercih edilen seçenekler arasına girmeyi başarmıştır. Sıfır ve ikinci el araç satışlarında ilk tercih edilen modeller arasında bulunmak ile birlikte, farklı özelliklerden dolayı tercihlerin şekillenmesine yol açmaktadır. Teknoloji alanındaki farklılıkları, sürüş konforları, lüksleri, kolay kullanım paketleri, güvenlik tedbirleri nedeniyle tercih edilen araba markaları arasında yer almaya başlamıştır. İlk baştaki tasarım amaçları, 1938’li yıllardaki ilk tasarım üretim amaçları, halk tipi tek model araç üzerine şekilleniyor olsa da, günümüzde Alman otomobil markaları üzerine araştırma yapıldığında, yeni nesil araçların üstün özelliklerle dikkat çekmeye başladığı görülecektir.

 • Audi
 • BMW
 • Mercedes Benz
 • Mini (İngiltere Alman ortaklığı)
 • Opel
 • Porsche
 • Smart
 • Volkswagen
 • Seat
 • Skoda

İngiliz Arabaları

Araba piyasasının güçlü ve ilgi gören temsilcileri arasında, İngiltere menşeli araba seçeneklerinin ayrı bir yerinin olduğu görülmektedir. Kaliteli araba, kaliteli otomobil markaları denilince ilk sıralarda yer alan modeller ile ön plana çıkan İngiliz firmaları, özellikle lüks model seçenekleri ile piyasada oldukça fazla tercih edilmektedir. İngiliz arabaları konfordan ödün vermeyen, lüksüne düşkün, güvenlik tedbirlerini maksimum seviyede sunan araba seçeneklerini, ihtiyaç sahiplerinin karşısına çıkarmıştır. Görsellik yönünden, hız tutkusu yönünden, estetik ve teknoloji açısından, sürüş keyfi açısından tercih edilebilecek seçenekler kullanıcıları karşılamakta olup, İngiltere otomobil markaları içerisinde bu özelliklerin hepsini birden kapsayan, seçkin, tercih edilen, şık, kibar, hırçın, güce sahip araba modelleri bulunmaktadır.

 • Bentley,
 • Jaguar,
 • Hindistan ile ortak üretim olan Land Rover,
 • Lotus,
 • Almanya ile ortak üretim olan Mini seçeneklerinin yer aldığı görülecektir.

Amerikan Arabaları

Geniş araç ve konforlu araç, son derece rahat sürüş keyfine sahip araç modelleri konusunda yapılan araştırmalarda ya da tercihlerde, Amerikan arabaları ilk sırada gelmektedir. Araba dünyasının, otomobil dünyasının güçlü temsilcileri parolası ile hareket eden ve modellerde daha hızlı, daha güçlü, daha geniş, daha konforlu araç modellerinin ön plana çıkarıldığı görülmektedir. Amerika otomobil markaları içerisinde bir inceleme yapıldığında, beygir gücünün yükseltildiği, spor araba alanlarında geniş seçeneklerin sunulduğu, yol tutuşunda mükemmel sonuçların elde edildiği görülecektir. Geliştirilmiş fren sistemleri, olağanüstü özellikleri, yüksek teknolojik imkanları ile birlikte, performans yönünden, servis yönünden, servis ağı yönünden sıkıntı çıkarmayan modellerin piyasada yaygın olarak kullanılmaya başlandığı dikkat çekmektedir.

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Hammer
 • Jeep

Çin Arabaları

Araba piyasasının güçlü, güçsüz, tercih edilen, edilmeyen, pahalı, ucuz, konforlu ve konforsuz, sade ve üstün donanımlı araç modelleri üzerinde bir inceleme yapıldığında, Çin arabaları yapılan tüm bu araştırmaların ilk sıralarında gelmektedir. Bazı tüketiciler, Çin otomobil markaları üzerinde sorun yaşadıklarını ifade edebilir iken,  bazı tüketiciler veya ihtiyaç sahipleri, profesyonel yaklaşım sergilediğini, uzun yıllar kullanılabilecek araç modellerinin geliştirildiğini, uygun fiyatlarla araç satış işlemlerinin piyasaya hakim olduğunu söyleyebilmektedir. Güvenli donanımına sahip yeni nesil Çin arabaları, her gün daha fazla tercih edilmeye başlanmış olup, güçlü, güçsüz, pahalı, ucuz, konforlu, konforsuz araç anlayışının gittikçe yeni nesil araçlarla birlikte, teknolojik seçeneklere doğru yönelme olduğunu ortaya koymaktadır.

 • Chery
 • Geely
 • Great Wall
 • DFM
 • Qoros

Fransa Arabaları

Türkiye piyasasında son dönemlerde tartışma konusu olan ülke bazlı araç modellerinin içerisinde, Fransa arabaları da yer almaktadır. Her ne kadar ön yargılı yaklaşım sergileniyor olsa da, ülkemizde ithal araba satışları konusunda, Fransız araba modellerinin ön planda tutulduğu görülmektedir. Yerli ortak üretim arabalar ile birlikte, rekabet oluşturan Fransa otomobil markaları yeni nesil araç serisinde konforu, güvenliği ön plana çıkarmış, sürüş keyfi, yol tutuşu özellikleri doğrultusunda tercih edilmeye başlanmıştır. Farklı versiyonları ekonomik bedellerde sunulan seçenekler tercihler arasında yer almaya başlamış, üstün özellikler, teknolojik imkanlar ile birleşen harika tasarımlar, multimedya destekli araç seçenekleri, başta Türk kullanıcılar olmak üzere, uluslararası piyasada ilgi görmeye başlamıştır.

 • Citroen
 • Dacia
 • Peugeot
 • Renault

İtalyan Arabaları

İthal otomobil denilince,  Türkiye piyasasında tercih edilen ithal otomobil markaları denilince, İtalyan arabaları da akla ilk gelen seçenekler arasında bulunmaktadır. Kendine has özellikleri ile ön plana çıkan araçların bazı modellerinde, kelimenin tam anlamıyla İtalyan çizgilerinin yansıtıldığı, dış görünümde kusursuz bir güzelliğin, estetik açıdan görselliğin kullanıcı ve ihtiyaç sahiplerinin önüne serildiği net olarak görülmektedir. Düşük yakıt sarfiyatlı arabalar, küçük motorlu arabalar sınıfının da ön plana çıkarıldığı görülmekte olup, İtalyan otomobil markaları ortak özellikleri arasında bu hususlar ilk sıralarda bulunmaktadır. Bazı kullanıcılara göre ise, dünyanın en modern araçları arasında gösterilmekte olup, Avrupa pazarında özellikle kaporta aksamında, ünlü tasarımcıların çizgilerinin bulunduğu dikkat çekmektedir.

 • Alfa Romeo
 • Ferrari
 • Fiat
 • Lamborghini
 • Maserati

Japon Arabaları

Kalitesinden dolayı tercih edilmeyen markalar şeklinde araştırma yapıldığında, Japon arabaları her nedense ilk sırada gelmektedir. Geçmiş dönemlerde bu ifadelerin Japon arabaları dökülüyor ve benzeri anlayışların, sıklıkla piyasayı meşgul ettiği görülmektedir. Yeni nesil arabalarında sorun olmadığı, güçlü markaların uluslararası piyasada Japon otomobil  markaları kimliği ile hızlı bir şekilde satışa sunulduğu, tercih edildiği görülmektedir. Araçların uzun motor ömrüne sahip olması, lüks araç modelleri olarak sunulması, yakıt tüketiminin minimum seviyelerde bulunması, bol yedek parça, servis ağı gibi özelliklerle daha fazla tercih edilmeye başlandığı görülmektedir. Mükemmel tasarımların konforla birleştirilmesi, lüks yolculuk imkanlarının sağlanması, teknoloji destekli kullanım paketlerinin bulunması, ilginin her an artmasına neden olmaktadır.

 • Daihatsu 
 • Honda 
 • Infiniti
 • Lexus
 • Mazda
 • Mitsubishi
 • Nissan
 • Subaru
 • Suzuki
 • Toyota

Herhangi bir marka ya da modeli tercih etmeden önce, göz önüne almanız gereken farklı kriterlerin bulunduğu şüphesizdir. Bu kriterler yapacağınız otomobil seçimlerini etkilemekte olup, olması gereken kriterlerin içerisinde kaçınılmaz şekilde bulunması gereken maddelerde yer almalıdır.

Elde edinim yani satın alma fiyatı nedir? Kullanım ömrü nedir? Ne gibi imkanlar sunmaktadır? Servis ağı yaygın mıdır? Yedek parça imkanları nedir? Yedek parça temin işlemlerinde ve yedek parçaların maddi karşılığında zorluklar var mıdır? Gibi tüm soruların cevapları, belirlemelerde etkili olmaktadır.

Bunun haricinde, yukarıda bahsedildiği şekilde kişisel beklentileri de mutlaka göz ardı etmemelisiniz. Niçin alıyorsunuz? İhtiyacınız nedir? Aradığınız güvenlik mi yol tutuşu mu? Fren sistemi mi? Ek donanımlar mı? Multimedya paketi mi? Konforlu sürüş mü? Lüks mü? Kolay el değiştirecek bir araç mı arıyorsunuz? Ekonomik bir araç almayı mı düşünüyorsunuz? Geniş aile aracı almayı mı düşünüyorsunuz? Yoksa sadece günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir araç sizin tüm beklentilerinize cevap verecek mi? Bu soruların her birinin cevabını verdikten sonra, arabalar üzerine seçim yapmanız hem arabanızdan aldığınız sürüş keyfini arttıracak, hem de ilerleyen aşamalarda eğer değiştirmeyi düşünür iseniz, maddi kayıp yaşayıp yaşamayacağınızı belirleyecektir.

Bir karara varmadan önce, tüm etkenleri göz önüne almanız, tüm etkenleri değerlendirdikten sonra bütçeniz doğrultusunda, aşağıda belirtilen ülkeler tarafından üretilen otomobil markaları üzerinde de inceleme yapmanız gerekecektir. Her bir marka, uluslar arası piyasada saygınlığa sahip, en fazla satılan araç modelleri arasında bulunmaktadır. Tercih tamamen sizlerin beklentilerine ve araştırmalarına kalmıştır. Her markayı, her ülkenin kendi ticari kimliğini tek tek incelemeniz, artılarını, eksilerini, uygun bir terazide tartmanız ve karar vermeniz gerekmektedir.

Uluslar arası piyasa açısından değerlendirme yaptığınızda, yerli piyasada kullanılan, tercih edilen ithal arabalar sınıfında göz önüne alacağınız kriterler ya da markalar, yine sizin tercihinize bırakılmakta olup, genelde en fazla tutulan özellikle sıfır ve ikinci el satışları konusunda ön plana çıkan modeller ya da ülkeler üzerine bir inceleme yaptığınızda, Alman arabaları ve İngiliz arabaları, Amerikan arabaları ve Çin arabaları, Fransa arabaları ve İtalyan arabaları ile Japon arabaları şeklinde bir sıralamanın yapıldığını görebilirsiniz.

Hazırlanmış olan tanımlamalarda, bahse konu ülkelerin modelleri, markaları, tercih edilme sebepleri, özellikleri gibi tüm kriterler detaylı bir şekilde ele alınmış ve sizlerin bilgisine sunulmuştur.

İnceleyeceğiniz araba modelleri, belirleyeceğiniz araba seçeneğinin oluşmasına katkı sağlayacaktır. Yapacağınız araştırmalarda, arabanın ilk icat edildiği tarihten günümüze kadar gelişimi gösteren süreçte, tüm marka ve modeller detaylı bir şekilde ele alınmış, sizlerin karşısına çıkarılmıştır.

Arabaların oluşumu, gelişim süreci, yeni nesil araçların piyasaya sürülmesi, eski nesil araçlara olan ilginin halen devam etmesi, konforun teknolojik imkanlar ile birleştirilmesi gibi detaylar, yapılan açıklamaların içerisinde elde edilen bilgiler kapsamında, gerçek veriler eşliğinde verilmeye çalışılmıştır.

14 Comments
 1. Mehmet says

  Sayenizde ülkeler bazında yer alan araba markalarını öğrendim ve pek çok bildiğim noktanın yanlış olduğunu fark etmiş oldum. Bu şekilde arabalar hakkındaki detaylı marka bilgileriniz nedeniyle çok teşekkür ediyorum.

 2. Yusuf says

  Bu araba markaları ile ilgili ülkeler bazında incelemeye yönelik bir ödevim vardı. Bu site sayesinde tüm ülkelerin markalarına yönelik ciddi araştırmalar yapabildim tek bir merkez üzerinden. Teşekkürlerimi bir borç bilirim.

 3. Fevzi says

  Aslında pek çok araba markasını yanlış ülkeye ait biliyormuşum. Siteniz sayesinde araba markalarının menşeileri hakkındaki yanlış bilgilerimi düzeltmiş oldum. Teşekkür ederim.

 4. Yüksel says

  Ben bu ülkelerde açıkçası Alman araba markalarına olan güvencim oldukça fazla. Şahsen tercih edecek olursam da araba almak için Alman araba markalarından tercihlerimi yaparım.

 5. Hakan says

  Alman ve Amerika araba markaları haricinde aslında pek de tercih edebileceğim bir ülkenin markası yok. Bu iki ülkenin markalarını gerçekten çok seviyorum.

 6. Fırat says

  Ülkeler bazında araba markalarını çok iyi sıralamışsınız. Benim bu araba markalarında öncelikli olarak tercih edeceğim marka Alman araba markaları. Eğer olmazsa da Fransız araba markalarını tercih edebilirim.

 7. ahmet says

  Bazı ülkelerin bilmediğim araç markaları ile karşılaştım bu site sayesinde. Özellikle genel kültür açısından çok büyük bir avantaj oldu. Verilen bilgiler için teşekkür ederim.

 8. Rıza says

  Fransız araba markalarında güvenlik ve sürüş keyfinin ön planda olduğu en önemli iki marka bence Renault ve Citroen. Özellikle konfor açısından Citroen markasının arabalarının tercih edilmesi taraftarıyım.

 9. Fatih says

  Ben Amerikan araba markalarını açıkçası çok merak ediyordum hangileri olduğunu. Logolarına kadar belirtmişsiniz gerçekten benim için çok yararlı olduğunu söyleyebilirim.

 10. Ahu says

  Pek çok araba markasına sayenizde ulaşmış oldum gerçekten çok memnun kaldım teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için.

 11. Adnan says

  Ülkelere göre araba markalarını açıkçası güzel bir şekilde sıralamışsınız genel kültür açısından çok iyi olmuş teşekkür ederim şahsım adına.

 12. Nida says

  Renault, Toyota, Vokswagen markalarının pek çok bilgisini sizler sayesinde öğrendim, gerçekten çok teşekkür ederim verilen bilgiler için.

 13. Alican says

  Bu Bentley markasını çok duymuştum, gerçekten bu kadar güzel bir marka mı?

 14. Kemalettin says

  Alican Bentley gerçekten güzel bir marka kardeşim, özellikle hız tutkunu biriysen kesinlikle bu markayı tercih etmelisin, tabi eğer paran varsa 🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published.