ABS

5

Özellikle modern araçlarda görülen araba parçalarının arasında ABS de eklenebilir. Aslında araba parçaları olarak değil daha çok bir sistem şeklinde tanımlanır. İngilizce olarak Anti Lock Brake System isminin kısaltılmasıdır. Bilgisayar kontrollü bir sistemdir. Özellikle kaygan zeminlerde ABS devreye girerek aracın stabil bir şekilde durmasına yardımcı olur. Aracında ABS sistemi bulunan acemi bir şoför bu sistem aracında bulunmayan usta bir şoföre göre sistemin devreye girmesi ile daha hızlı ve kolay bir şekilde durma işlemini gerçekleştirebilir. Bu nedenle araçlarda güvenlik açısından bulunması gereken önemli bir sistemdir.

ABS Ne İşe Yarar

ABS görevi genel olarak frenleminin daha kontrollü ve hızlı gerçekleşmesini sağlamaktır. Aslında bu sistemin bilgisayar kontrollü bir şekilde gerçekleşmesinden dolayı sürücünün sadece fren pedalına basılı tutması yeterli olmaktadır. Bu pedala basma işleminden sonra tekerleklerde yer alan sensörlertekerkleklerin kızaklamaya başladığını hisseder ve fren gücü direk olarak kesilir. Kısacası bu sistem basınç sınırlaması getirir ve kayma durumunu engeller.

Bölümleri

Bu sistemin 4 adet bölümü bulunur. Bunlar hız sensörü, valflar, pompa ve kontrolcü olarak adlandırılır. Hız sensörleri araçların 4 tekerleğinde de bulunmaktadır. Kitlenmenin hissedilip kontrolcüye veri gönderme görevi bulunur. Valflar ise sistemin fren hattında bulunur ve fren sistemi bu valfların kontrolünü sağlar. Pompa valf sayesinde hat kesildiğinde azalan basıncın tekrar kazanılmasını sağlar. Kontrolcü ise araba içerisine yerleştirilmiş olan hız sensörünün ve valfların izlenip kontrol edilmesini sağlayan bilgisayar beynidir. Sistemde bir hata oluşması durumunda kendini kapalı pozisyonuna alır ve normal fren gibi görev görmesini sağlar.

ABS Bozulursa Ne Olur

Araçların kayma durumunu engellemek için geliştirilmiş olan bu ABS fren sistemi araçlardaki frenleme olayını kolaylaştıran ve daha güvenli hale getiren bir sistemdir. Genellikle yeni model araçlarda görülür. Bozulma ya da bir aksaklık durumunda ise frenlemedeki güvenlik daha da düşer. Araçta normal fren görevinin görülmesine neden olur. Aracın fren esnasında kayma riski daha da artar.

Süspansiyon hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

5 Comments
 1. serkan says

  ABS’nin devreye girmesi için uzun süreli olarak frene basmak mı gerekiyor? Aynı zamanda bu ABS sisteminde kayma durumu engelleniyor mu?

 2. fikri says

  Serkan uzun süreli basmaktan daha çok frene asılmak gerekiyor. Yani ABS sisteminin devreye geçmesi için sert bir şekilde pedala basmanız yeterlidir.

 3. Alp says

  Aracın kaymasını önlediği için oldukça önemli bir sistem. Her araçta bulunması lazım artık çünkü kaza gibi durumlarda oldukça ön plana çıkıyor ve hasarları azaltıyor

 4. Yüksel says

  Benim aracımda da ABS sistemi var ve ben ABS’li araç kullanmaya ilk olarak başladığım için bu sistemin önemini fazla bilmiyordum, bu site sayesinde ABS’nin değerini daha iyi anlamış oldum

 5. Tuğba says

  Daha önce internet sitelerinde bir çok bilgiye ulaşmaya çalıştım fakat bu kadar faydalısına daha önce rastlamamıştım. Verdiğiniz bilgilerden ötürü başka sitelere bakmama gerek kalmadı teşekkür ederim.

Leave A Reply

Your email address will not be published.